Czas powstania
Schrony w miejscowości Bakałarzewo powstały w latach 1940-1941.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Skansen powstał w schronie Mazurskiej Pozycji Granicznej- Punkt Oporu Bakałarzewo.
Skansen Fortyfikacji Prus Wschodnich w Bakałarzewie zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzenia zrekonstruowanego schronu typu Regelbau 113d (dwukondygnacyjny schron bojowy z 6-strzelnicową kopuła pancerną typu 20P7 dla dwóch km).
Skansen zlokalizowany jest Na północ od drogi krajowej nr 653 Suwałki – Olecko, jadąc od strony Suwałk skręcić w prawo w oznaczoną tablicami drogę gruntową, 200 m za mostem na rzece Rospudzie.
Schron w Bakałarzewie jest jednym udostępnionym do bezpiecznego zwiedzania na całej polskiej linii tych poniemieckich fortyfikacji. Skansen jest obiektem prywatnym, zwiedzanie odbywa się pod opieką właścicieli obiektu, odpłatnie. Grupy turystyczne muszą telefonicznie uzgodnić czas przyjazdu. Jest czynny głównie w sezonie letnim i bardzo często podczas długich weekendów. Przy obiekcie znajduje się prywatny parking dla samochodów osobowych.
Opis kontekstów historycznych
Fortyfikacje w Bakałarzewie nad rzeką Rospudą, to najlepiej zachowany fragment poniemieckiej Granicznej Pozycji Osłonowej z drugiej wojny światowej. Na odcinku dwóch kilometrów pomiędzy jeziorami Sumowo i Siekierowo znajduje się zgrupowanie 13 schronów ryglujących drogę i wjazd do dawnych Prus Wschodnich. Trzonem tych umocnień jest dwukondygnacyjny schron z zachowaną kopułą pancerną ckm typu 20P7.
Na obiekcie tym, już od kilku lat, prowadzone są prace rekonstrukcyjne, a skansen fortyfikacyjny jest stale powiększany.
W otoczeniu schronu odtworzone zostały zapory przeciwczołgowe, przeciwpiechotne, transzeje. Można tu również zobaczyć fragment kopuły pochodzącej z innego schronu tej dawnej niemieckiej linii obrony.
Od sezonu 2017 rozpoczęła działalność wieża widokowa umożliwiająca obserwację pięknych nadrospudzkich krajobrazów.
Wewnątrz schronu sukcesywnie rekonstruowane jest wyposażenie m.in. pancerne drzwi, kraty, elementy otworów strzelniczych, żołnierskie łóżka. Poszczególne pomieszczenia są opisane zgodnie z właściwymi funkcjami z okresu użytkowania schronów podczas II wojny światowej. Obecnie w pierwszym pomieszczeniu – dawnym pomieszczeniu załogi schronu – urządzona została ekspozycja min, kolekcja broni, pancerzy, ekwipunku żołnierza wraz z prezentacją umundurowania. Zainstalowane zostały schody prowadzące do kopuły bojowej. Co roku wzbogacana jest kolekcja eksponatów historycznych.