Rezerwat „Łosiowe Błota”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Znajduje się na terenie Lasu Bemowskiego, w gminie Stare Babice, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Powstał w 1980 roku w celu zachowania charakterystycznych niegdyś dla Kotliny Warszawskiej, zbiorowisk torfowisk niskich wraz porastającymi je roślinami.

  Powierzchnia rezerwatu początkowo wynosiła 30,67 ha, w 2010 roku powiększono go do 31,6389 ha. Rezerwat składa się z dwóch oddalonych od siebie o 500 metrów części. Ponad dwie trzecie
  powierzchni zajmują tereny bagienne, które z powodu obniżania się poziomu wód gruntowych zarastają. Resztę porasta 40-letni las olszowy. Na terenie rezerwatu znajdują się cztery torfowiska.

  Ten trudno dostępny, podmokły obszar jest chętnie odwiedzany przez łosie. Zaglądają tu również dziki, sarny, lisy oraz drobne ssaki. Jest to także miejsce występowania ptaków wodno-błotnych, a także myszołowa, krogulca i dzięcioła czarnego. Na torfowisku uwagę zwracają efektowne kępy turzycy sztywnej, osiągające wysokość około 1 m.

  Na przełomie 2017 i 2018 roku na terenie rezerwatu zbudowana została kładka. Dzięki niej możliwe jest podziwianie jednego z najcenniejszych fragmentów tego obszaru, bez zagrożenia dla
  torfowiska. Jest ona częścią 10-kilometrowej ścieżki turystycznej obiegającej rezerwat.