Pomnik radiostacji w Starych Babicach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Przed Urzędem Gminy w Starych Babicach stoi miniatura jednej z wież przedwojennej Radiostacji Babice.

  Radiostację uruchomiono 17 listopada 1923 r. Była jedną z największych instalacji tego typu w Europie i na świecie. Pomiędzy Babicami a Wawrzyszewem (dziś osiedle Warszawy) stanęło dziesięć wież. Każda miała 126,5 metrów wysokości. Na ich ramionach umocowana była antena nadawcza, długości ok. 4 km. Radiostacja Babice umożliwiała łączność między kontynentami, a także z polskimi transatlantykami M/S Batory i M/S Piłsudski. Generowała najdłuższe fale radiowe na świecie (ponad 21 km). Dość powiedzieć,że wygraliśmy przetargi z Niemcami na tranzyt telegramów na falach długich na trasie Europa – USA – Japonia.

  Radiostację budowano półtora roku. Wykonawcą było m.in.Towarzystwo Przemysłu Metalowego K. Rudzki i S-ka. Podczas uroczystego otwarcia nawiązano połączenie radiowe z prezydentem
  USA Johnem C. Coolidge’em.

  Radiostacja Babice przetrwała II wojnę. Wysadzili ją Niemcy 16 stycznia 1945 roku. Po wojnie radiostacji nie odbudowano. W lesie bemowskim jeszcze i dziś można odnaleźć fundamenty masztów, wartownie z żelbetonu z napisem „Czuwaj” i inne elementy – pasjonaci naliczyli ok. ponad siedemdziesiąt fragmentów. Jeden z nich – część podstawy wieży wykorzystano do budowy pomnika w Starych Babicach.

  Pomnik odsłonięto w 90. rocznicę uruchomienia Radiostacji Babice – 17 października 2013 roku. Projekt masztu wykonał Kazimierz Steć.