Przed Urzędem Gminy w Starych Babicach stoi miniatura jednej z wież przedwojennej Radiostacji Babice.

Radiostację uruchomiono 17 listopada 1923 r. Była jedną z największych instalacji tego typu w Europie i na świecie. Pomiędzy Babicami a Wawrzyszewem (dziś osiedle Warszawy) stanęło dziesięć wież. Każda miała 126,5 metrów wysokości. Na ich ramionach umocowana była antena nadawcza, długości ok. 4 km. Radiostacja Babice umożliwiała łączność między kontynentami, a także z polskimi transatlantykami M/S Batory i M/S Piłsudski. Generowała najdłuższe fale radiowe na świecie (ponad 21 km). Dość powiedzieć,że wygraliśmy przetargi z Niemcami na tranzyt telegramów na falach długich na trasie Europa – USA – Japonia.

Radiostację budowano półtora roku. Wykonawcą było m.in.Towarzystwo Przemysłu Metalowego K. Rudzki i S-ka. Podczas uroczystego otwarcia nawiązano połączenie radiowe z prezydentem
USA Johnem C. Coolidge’em.

Radiostacja Babice przetrwała II wojnę. Wysadzili ją Niemcy 16 stycznia 1945 roku. Po wojnie radiostacji nie odbudowano. W lesie bemowskim jeszcze i dziś można odnaleźć fundamenty masztów, wartownie z żelbetonu z napisem „Czuwaj” i inne elementy – pasjonaci naliczyli ok. ponad siedemdziesiąt fragmentów. Jeden z nich – część podstawy wieży wykorzystano do budowy pomnika w Starych Babicach.

Pomnik odsłonięto w 90. rocznicę uruchomienia Radiostacji Babice – 17 października 2013 roku. Projekt masztu wykonał Kazimierz Steć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj