Czas powstania
Jezioro Wigry uformowało się podczas ostatniego zlodowacenia.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Jezioro Wigry, to zdecydowanie największe jezioro położone w północno-wschodniej Polsce , leży na terenie Wigierskiego Parku Krajobrazowego, na terenie gmin Suwałki i Nowinka.
Jezioro Wigry ma powierzchnię około 2115 ha. Średnia głębokość jeziora to 15 m, z kolei maksymalna jego głębokość wynosi 73 m. Pod względem głębokości jest to 5 jezioro w kraju, a biorąc pod uwagę wielkość, 10 jezioro w Polsce.
Jezioro Wigry swoim kształtem przypomina literę S. Jezioro ma długą linię brzegową, która ma, aż 60 km długości. Brzeg jeziora jest bardzo wysoki, porośnięty lasami.
Opis kontekstów historycznych
Z tego względu, że zbiornik jest bardzo kręty, początkowo nosił on nazwę Wingry (z jaćwieskiego wingris, czyli kręty). Nazwa ta została wymieniona przez kronikarza Jana Długosza, który pisał o łowach Władysława Jagiełły na terenie, który nazywał się właśnie Wingri.
Na Półwyspie Klasztornym znajduje się wieś Wigry, a tam na wzgórzu znajduje się ciekawy zabytkowy pokamedulski klasztor z XVII w. Jego zabudowania obecnie są apartamentami do wynajęcia, a z kościelnej wieży można podziwiać malowniczy widok na jezioro i okoliczne lasy. Warto zajrzeć do klasztoru w połowie sierpnia, gdy odbywa się tu Jarmark Wigierski. Tam w 1999 r. odpoczywał papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do kraju. Przez cieśniny i strumyki jezioro Wigry łączy się z 16 innymi jeziorami.
Można tu zobaczyć objęte ochroną storczyki, a w miejscu, w którym Czarna Hańcza wypływa z jeziora Wigry – specjalne stanowiska przygotowane dla bobrów. W rozległych trzcinowiskach spotkać można około 140 gatunków ptaków, z których około 30 to ptaki wodne lub wodno-błotne. W Wigrach występuje sieja i sielawa – gatunki wrażliwe na pogarszanie się środowiska wodnego. Wigry są jednym z dwóch polskich jezior, w których sieja przystępuje do tarła.
W 1975 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody wpisała Jezioro Wigry na listę najcenniejszych akwenów na całej kuli ziemskiej.