Czas powstania

Bazylika mniejsza w Augustowie została zbudowana w latach 1906-1911.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Obecna świątynia zbudowana została w latach 1906–1911 w stylu eklektycznym, w miejscu rozebranego klasycystycznego kościoła świętego Bartłomieja.

Wymiary świątyni: długość 50 m, szerokość 20 m, wysokość do sklepienia 15 m, wieże 50 m. Kościół wybudowany jest z cegły i otynkowany, trójnawowy.

Wewnątrz bazyliki mieści się 5 ołtarzy: Główny, św. Antoniego, św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Izydora i świętej Rodziny.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Serca Jezusowego. W zwieńczeniu nastawy stoi figura św. Bartłomieja, po bokach- figury św. Stanisława biskupa i św. Wojciecha , poza nastawą-figury św. Andrzeja Boboli i św. Kazimierza. W nawie bocznej po lewej stronie od ołtarza głównego, znajdują się ołtarze św. Antoniego i św. Izydora z obrazami patronów. W pierwszym ołtarzu po bokach stoją figury św. Klary i św. Franciszka , w drugim -św. Michała i św. Floriana. W nawie przeciwległej są ołtarze świętych Piotra i Pawła oraz Świętej Rodziny. Przy pierwszym stoją figury świętych biskupów, przy drugim-Matki Boskiej i św. Józefa.

Bazylika jest najokazalszą i najpiękniejszą świątynią w gminie Augustów.

Opis kontekstów historycznych

Pierwszą parafię w Augustowie erygowano w 1549 roku z fundacji króla Zygmunta Augusta.
Zbudował on najpierw kościół drewniany, a następnie erygował parafię.

W 1767 roku zbudowano kościół murowany, a po jego zniszczeniu wybudowano nowy w latach 1842-1847.

Obecny kościół murowany p.w. Najświętszego Serca Jezusowego (dawniej Św. Bartłomieja Apostoła) w stylu neoromańskim, został wzniesiony staraniem księdza Wincentego Nowickiego (proboszcz w latach 1899–1924), zaś świątynię erygowano w roku 1932.

Podczas ostatniej wojny kościół został w dużej mierze zniszczony. Dzięki staraniom miejscowych duchownych i mieszkańców kościół po wojnie odbudowano w roku 1947.

W roku 2001 papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej.

Kościół w czasie Wielkiej Wojny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj