Data urodzenia
Kazimierz Jasiński-Szela urodził się w 1937 roku we Frampolu.
Życiorys
Ten pochodzący z Frampola artysta-malarz studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem profesorów Marii i Stanisława Dawskich oraz Zbigniewa Karpińskiego. W 1964 roku uzyskał tam dyplom z wyróżnieniem. Od maja 2005 roku bywa w Bretanii na wyspie Ile aux Moines na plenerach malarskich. Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na wystawach ogólnopolskich oraz w konkursach. W 2008 roku Jasiński-Szela otrzymał Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorem licznych projektów herbów miejscowości dolnośląskich i szeregu wystaw w Archiwum Państwowym we Wrocławiu z dziedziny heraldyki.
Prace
Kazimierz Jasiński-Szela zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką użytkową. Tematy swoich prac znajduje między innymi we Frampolu, swoim rodzinnym mieście. Można go tutaj spotkać przy sztalugach, malującego zakątki oddające dawny klimat rodzinnego miasta zapamiętany
z dzieciństwa. Pierwszym etapem jego twórczości była sztuka abstrakcyjna. Przez okres dwudziestu lat tworzył w stylu postmodernistycznym. Potem jego sztuka uległa transformacji i powrócił do realizmu, by po latach znowu wrócić do kontynuacji abstrakcjonizmu.
Artysta ma na swoim koncie ponad 25 wystaw indywidualnych, w tym w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Toruniu, Szczecinie, Wojnowicach, Poznaniu oraz dwie w Berlinie. Do jego najpopularniejszych dzieł należy przede wszystkim cykl dzieł Teraz Frampol, Teraz Polska i Teraz Bretania. Obecnie jego obrazy znajdują się w muzeum w Krakowie, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, USA, Niemczech, Czechach, Szwecji, Włoszech i Austrii.
Uczestniczył też w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Galerii Steiner w Niemczech oraz w Bordeaux i Paryżu we Francji. W Paryżu znajduje się stała ekspozycja około 20 dzieł artysty – malarstwo i rysunki okresu abstrakcji z lat 1975-1980. Jasiński-Szela dwukrotnie uczestniczył w aukcji Polscy artyści plastycy dzieciom w Nowym Jorku, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sprzedane obrazy Jasińskiego zasiliły konto potrzebujących dzieci polskich.
O artyście pisał Krzysztof Skorupski:
Obrazy Kazimierza Jasińskiego-Szeli są pogodne i pełne otuchy, życzliwie usposabiają nas do innych ludzi, zacierając ślady nieporozumień, wprowadzając w stan zadumy, refleksji i klimat prowincjonalnych miasteczek. Dotyczą tematyki, którą można określić jako sceny rodzajowe odchodzącego świata. Świata, który jeszcze nie tak dawno, bo do połowy XX wieku, stanowił koloryt tamtejszych wsi i prowincjonalnych miasteczek.