Czas powstania
Cmentarz został otwarty prawdopodobnie w pierwszej połowie XVIII wieku. Na tablicy informacyjnej umieszczonej na bramie cmentarza widnieje informacja, iż cmentarz jest z roku 1736.
Opis cech fizycznych
Cmentarz żydowski znajduje się w północno-zachodniej części miasta, u zbiegu obecnych ulic Ogrodowej i Cmentarnej. Ma kształt nieregularnego sześcioboku o powierzchni 0,61 ha. Funkcjonował do momentu eksterminacji ludności żydowskiej przez Niemców. Znajduje się tutaj 85 nagrobków, w tym groby ofiar Zagłady. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z okresu pomiędzy 17 września 1735 roku a 5 września 1736 roku.
Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków pod nr A-487 z dn. 7.05.1990. Cmentarz znajduje się pod opieką Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, a opiekę nad nim sprawuje Szkoła Podstawowa we Frampolu.
Rys historyczny
Przed II wojną światową powierzchnia cmentarza wynosiła 0,74 ha, a teren był ogrodzony kamiennym murem i drewnianym płotem. W czasie II wojny światowej odbywały się tutaj egzekucje Żydów, między innymi w 1942 roku, kiedy to Niemcy rozstrzelali około 1000 Żydów z Polski, Austrii i Czechosłowacji. Ciała zmarłych pochowano w zbiorowym grobie na terenie cmentarza.
Po II wojnie światowej mieszkańcy rozebrali kamienny mur w celu odbudowania zniszczeń w mieście. Do obecnych czasów zachowało się kilkadziesiąt nagrobków, z czego najstarszy pochodzi z 1735 lub 1736 roku. Współczesne elementy upamiętniające stanowią obecnie płyta z fragmentem autentycznego nagrobka oraz pomnik społeczności żydowskiej Frampola w formie potrójnej macewy.
W 2010 r. nad bramą została ustawiona nowa tablica informacyjna. Ogrodzono także masowe mogiły, a w miejscu masowych egzekucji umieszczono tablice informacyjne. W październiku 2015 r. odbyła się ceremonia rededykacji (odnowy duchowej) cmentarza. Wcześniej teren wysprzątano oraz ustawiono nowe ogrodzenie i bramę wejściową. Prace te zrealizowała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przy wsparciu finansowym Europejskiej Inicjatywy Porządkowania Cmentarzy Żydowskich (ang. European Jewish Cemeteries Initiative – ESJF).