Bełżecki Konkurs na Palmę Wielkanocną

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    1997 r. – Pierwszy Konkurs na Palmy Wielkanocne w Bełżcu. W roku 2012 Konkurs nabrał rangi powiatowej i przekształcił się na Powiatowy Konkurs na Palmę Wielkanocną w Bełżcu, który organizowany jest do dnia dzisiejszego.

    Palmę wykonuje się najczęściej z gałązek wierzbowych (bazi), bukszpanu, gałązek malin, porzeczek, różnego rodzaju iglaków. Nieodłącznym elementem są kłosy traw oraz owoce głogu i derenia, a także suszone kwiaty. Palmę można przyozdobić bibułą i krepą, a nawet wstążkami i tasiemkami. Dodatkowo palmy zdobi się kwiatami z kolorowej bibuły i bibułowymi wstążkami. Do przygotowania palm twórcy ich wykorzystują przeróżne materiały, o których już wspomniano oraz stosują nowatorskie techniki co sprawia, że każda jest niepowtarzalna. Były palmy z suchych ziół i kwiatów, zielonych gałązek i bazi, kwiatów z bibuły, papieru i szmatek, a nawet z gąbki i wstążek.

    Celem Konkursu na Palmę Wielkanocną jest:
    •podtrzymywanie tradycji Niedzieli Palmowej
    •włączenie społeczeństwa Powiatu Tomaszowskiego do twórczego działania
    •rozwijanie twórczości artystycznej
    •propagowanie i przekazanie doświadczeń osób starszych dzieciom i młodzieży

    Konkurs zazwyczaj rozstrzygany jest w 4 kategoriach:
    Kat I: palmy wysokie tradycyjne od 7 metrów (wykonywane grupowo)
    Kat II: palmy wysokie oryginalne od 7 metrów (wykonywane grupowo)
    Kat III: palmy średnie od 3,5 do 7 metrów (wykonywane grupowo)
    Kat IV: palmy małe do 1,5 metra (kategoria dla dzieci i młodzieży)

    Kryterium oceny prac to:
    wygląd, estetyka, staranność i dokładność wykonania
    przy palmach nietypowych – pomysłowość wykonania,
    zastosowanie nowych wzorów i niepowielanie pomysłów,
    Palmy wykonane z ROŚLIN CHRONIONYCH PRAWEM są dyskwalifikowane!

    Wykonane palmy prezentowane są zawsze w Niedzielę Palmową. W tym dniu biorący udział w konkursie zgłaszają się z wykonanymi przez siebie palmami do Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu. Uczestnicy konkursu biorą udział w procesji o godz. 11.00 sprzed Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Lwowskiej do Kościoła Parafialnego Matki Bożej Królowej Polski . Wyniki konkursu (z rozdaniem nagród) ogłaszane są na zakończenie uroczystej sumy.

    W 1997 roku po raz pierwszy Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Wójt oraz Proboszcz Bełżeckiej Parafii ogłosili konkurs na Wielkanocną Palmę. Inicjator konkursu, ówczesny dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury nie chcąc powielać regulaminów świątecznych konkursów uznając je za mało ciekawe i nudne wraz z współorganizatorami wpadł na pomysł, by poza wyglądem palm oceniane były też ich rozmiary. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Przypadł do gustu mieszkańcom gminy Bełżec, którzy bardzo się ucieszyli i podsumowali to tak: koniec ograniczeń! od teraz można wić gigantyczne palmy!. Młodzi i starsi stanęli do boju o najpiękniejszą i najdłuższą Palmę Wielkanocną. Powstał element rywalizacji, ludziom spodobało się, że z roku na rok każdy chce zrobić jak największą i jak najpiękniejszą palmę. Osoby biorące udział przyznają, że przygotowanie do konkursu trwało i trwa również dzisiaj nieraz cały rok. Zbieranie ziół, kwiatów i suszenie tych ozdób rozpoczyna się już wczesną wiosną, a kończy późną jesienią. Przygotowanie poszczególnych bukiecików zabiera sporo czasu. Legenda głosi, że jednego roku palmy były tak strzeliste, że nie mieściły się w miejscowym kościele co doprowadziło do potłuczenia żyrandola. Mieszkańcy uważali, że to ksiądz proboszcz w obawie o wyposażenie świątyni zakazał „produkcji” wysokich palm. Lecz ówczesny kapłan puścił w niepamięć rozbite żarówki uważając tą sytuację za drobny incydent. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Gminy Bełżec, ale i okolicznych miejscowości. Dlatego od 2012 roku konkurs nabrał rangi powiatowej. Konkurs przekształcił się na Powiatowy Konkurs na Palmy Wielkanocne pod patronatem Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim, Wójta Gminy Bełżec oraz Proboszcza Parafii Bełżec. Tym samym rozszerzając popularność wydarzenia na cały Powiat Tomaszowski.