Deskale w Brzezinach Bełżeckich

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  2020 r. – Plenerowa galeria deskali zrealizowana w ramach projektu pn.” W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – Cichy Memoriał”

  W miejscowości Brzeziny powstała seria nietypowych i pięknych „deskali” tworząc swoistą galerię dzieł sztuki jedyną chyba w Polsce  pod względem ilości prac bo aż 10 sztuk o różnych wielkościach. Podłożem, na którym powstały dzieła sztuki są stare drewniane budynki typu: stodoły, domy czy deski , które są użytkowane przez mieszkańców. Prace wykonał sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow,który w 2017 r. został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tworzenia deskali na Podkarpaciu. Obrazy są tak  namalowane, aby nie ingerowały zanadto w budynek oraz otoczenie. Surowe podłoża ścian, stanowią naturalne tło dla postaci, a sami bohaterowie są malowani w sposób subtelny i częściowo transparentny, aby oddać klimat starej fotografii. Do każdej realizacji były dobierane odpowiednie kolory, które są jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami koloru danej ściany, tak aby całość była utrzymana w jednej tonacji a postacie -w pewien sposób- „wychodziły” ze ściany. Wykonanie deskali odbyło się  za pomocą profesjonalnych olejnych farb w sprayu, przeznaczonych do murali oraz farb fasadowych przy użyciu pędzli oraz wałków. Przy każdej pracy znajduje  się tabliczka z opisem danego dzieła co lub kogo przedstawia.

  Deskale powstałe w ramach projektu pn.: „W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – „Cichy Memoriał” znajdują się  w miejscowości Brzeziny położonej w najmniejszej Gminie pod względem powierzchni województwa lubelskiego, Gminie Bełżec, 4 km od drogi krajowej Nr 17. Wieś ma bogatą przeszłość historyczną. W latach 1939 – 1941 Brzeziny przecięte były linią demarkacyjną miedzy Generalnym Gubernatorstwem, podporządkowanym Rzeszy Niemieckiej oraz Związkiem Radzieckim. Wielu mieszkańców wywieziono wówczas na Syberię. W miejscowości krzyżują się dwa szlaki turystyczne: czerwony – Wolnościowy, i czarny – Łącznikowy. Jest to również miejsce szczególne ponieważ właśnie tu przez wiele lat żył, walczył a potem został aresztowany porucznik Stefan Kobos ps. „Wrzos”. Był on bohaterem walk o Niepodległą, postacią piękną i tragiczną zarazem. Osobą, której postępowanie i wierność ideałom powinna być przykładem dla wszystkich obywateli naszej Ojczyzny.  Podejmowany temat służy pielęgnowaniu polskości oraz zwiększeniu świadomości narodowej i obywatelskiej mieszkańców tych terenów, ale również oddaniu hołdu por. Kobosowi i jego żołnierzom, zachowaniu w pamięci ich dokonań oraz  upamiętnieniu wydarzeń z 22 maja 1944 r. związanych z bohaterską obroną Brzezin przed atakującymi banderowcami z UPA. Temat, z uwagi na „poprawność” relacji z Ukrainą, dość rzadko poruszany, ale z uwagi na prawdę historyczną, jak i powinność oddania należytej czci bohaterom tamtych czasów  konieczny do eksponowania. Jesteśmy winni por. Kobosowi oraz innym walczącym, którzy w tamtych latach całe życie poświęcili Ojczyźnie, nadać należyte im miejsce w naszej historii i pamięci, również dla przyszłych pokoleń. Powstałe prace miały za  zadanie  upamiętnianie osób, wydarzeń, rocznic i miejsc pamięci związanych z historią regionu, rozpowszechnianie historii o działalności podziemia niepodległościowego działającego na tym terenie. Propagowanie działalności o charakterze edukacyjnym związane z krzewieniem wiedzy historycznej i pamięci o walczących Żołnierzach Niezłomnych. Jest to  ważne  miejsce historyczne, upamiętniające walczących Żołnierzy Niezłomnych i mieszkańców tej wsi. Inspiracją do wykonania deskali stały się stare rodzinne fotografie podobizny „ partyzanckich bohaterów”  a także sceny wydarzeń z dawnych lat