Skwer Wisławy Szymborskiej w Zagaciu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 2019

  Opis cech fizycznych: Obok remizy OSP w Zagaciu znajduje się skwer Wisławy Szymborskiej na którym znajduje się wydruk zdjęcia zrobionego przez polską noblistkę w tej miejscowości w 1996 oraz głaz upamiętniający tę postać.

  Opis kontekstów historycznych:

  W 1996 Wisława Szymborska robiła sobie zdjęcia przy drogowskazach z ciekawymi jej zdaniem nazwami miejscowości. Wsórd nich były: Hultajka, Mizerna, Donosy, Sodom, Pikutkowo, Pcim, Pacanów, Okradziejówka, Nierodzim, Poronin, Kadłubek, Corleone, Neandertal i Zagacie w gminie Czarnichów. Pamiętając o tym wydarzeniu wśród mieszkańców Zagacia pojawił się po latach pomysł jego upamiętnienia.

  Nawiązując do Uchwały Nr VII.51.2019 Rady Gminy Czernichów z dnia 25 marca 2019 r. w sprawie nadania nazw ulicom w miejscowości Zagacie, samorząd wiejski wraz z OSP w Zagaciu, 10 maja 2019 r. złożyli wniosek do Wójta Gminy o podjęcie uchwały, w sprawie nadania obszarowi położonemu w rejonie skrzyżowania ulic Strażackiej i Łącznej, na części działki 236 nazwy ,,Skwer im. Wisławy Szymborskiej”.
  W uzasadnieniu przedkładanemu Radzie Gminy projektu uchwały wraz z załącznikiem graficznym przedłożonego przez Wójta Szymona Łytka, czytamy: <<Wisława Szymborska jest postacią ważną dla mieszkańców Zagacia. Na wystawie ,,Szuflada Szymborskiej” w Muzeum Narodowym w Krakowie, która miała miejsce w pierwszą rocznicę jej śmierci w 2013 roku, pojawiło się jej zdjęcie pod tablicą drogową z nazwą Zagacia. Jednocześnie informuję, iż projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Fundacje Wisławy Szymborskiej w Krakowie>>.
  25 lipca 2019 na XII nadzwyczajnej sesji, Rada Gminy Czernichów w uchwaliła uchwałę w sprawie nadania obszarowi w miejscowości Zagacie nazwy ,,Skwer im. Wisławy Szymborskiej”.
  Za zgodą Wójta Szymona Łytka, który bardzo przychylnie ustosunkował się do pomysłu zagospodarowania Skweru, rozpoczęły się prace, najpierw brukarskie, następnie inne, według projektu Mieczysława Dudzika z OSP Zagacie.
  Wykonawcą tablicy upamiętniającej Wisławę Szymborską jak również tablicy w na głazie kamiennym w hołdzie noblistce, była firma Xell-mont Zbigniew Stychura z Kaszowa – bardzo pomocna. Prace ogrodnicze wykonano społecznie.
  Prace zakończono jesienią 2019 roku, tym samym spłacając ,,dług wdzięczności” poetce, noblistce za uwiecznienie w historii miejscowości Zagacie”.

  Województwo: małopolskie

  Gmina: Czernichów

  Skwer Wisławy Szymborskiej w Zagaciu, fot. Piotr Kapusta, 2019
  głaz będący częścią skweru Wisławy Szymborskiej w Zagaciu, fot. Piotr Kapusta, 2019
  Zdjęcie Wisławy Szymborskiej w Zagaciu w 1996 prezentowane na wystawie „Szuflada Szymborskiej” w Kamienicy Szołayskich w Krakowie, fot. Piotr Kapusta, 2018.