Pałac Milieskich w Piekarach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 1857-1865

  Opis cech fizycznych: Neogotycki pałac cofnięty nieco od głównej ulicy przebiegającej przez Piekar. Do pałacu prowadzi ogrodzenie i brama.

  Opis kontekstów historycznych:

  Pałac powstał w latach 1857 – 1865 z inicjatywy Alfreda Milieskiego, a zaprojektował go Filip Pokutyński. Budynek zbudowany został w stylu neogotyckim. W czasach świetności nie było tam zwykłych drzwi, ale portale z piaskowca z rzeźbionymi futrynami. Stoi na wzgórzu, a u jego stóp rozpościera się staw. Pod koniec XIX w. w otaczającym budynek parku można było zobaczyć rzadkie drzewa jak np. miłorząb japoński. Znajdowała się tam również kasztanowa aleja. Klimat tego miejsca tworzyła także płynąca stosunkowo niedaleko Wisła. Pałac jest zdobiony przez kilka wieżyczek oraz ośmioboczna wieża. Wiadomo, że przetrzymywano w niej kosztowności.
  Alfred Milieski dobrze zarządzał majątkiem w Piekarach, który odziedziczył po matce Antoninie z Żeleńskich. Poza pałacem znajdowały się w nim spichlerz, oranżeria w której hodowano wyselekcjonowane rośliny. W Piekarach były także chlew, obora i stajnia oraz browar i gorzelnia. Milieski produkował piwo i spirytus. Był lubiany przez mieszkańców okolic np. dlatego że dzięki niemu w Piekarach powstała murowana szkoła, a ponadto wspomagał finansowo kościół św. Mikołaja w Liszkach. Alfred Milieski zmarł w 1908 r., a piekarski majątek przekazał synowi Witoldowi.
  Niestety Witold nie miał już tyle szczęście do zarządzania nim. Problemy sprawiała mu zarówno sytuacja ogólna (I wojna światowa) jak i … rozrzutna żona i dzieci. Jego synowie prowadzi tak hulaszczy tryb życia, że spłacając ich długi Witold Milieski w 1934 r. zdecydował się sprzedać swoją posiadłość rodzinie Braunów.
  Ci jednak cieszyli się nią zaledwie kilka lat. Po wybuchu II wojny światowej budynek został przejęty przez okupanta. Po wojnie majątek Braunów stał się własnością państwa.
  Początkowo przez 8 lat było tam Technikum Zielarskie, a potem w willi zamieszkali pacjenci Szpitala im. Babińskiego.
  Sytuacja zmieniła się po upadku PRL. W 1993 r. właścicielem pałacu została gmina Liszki, która dwa lata później sprzedała go prywatnemu właścicielowi. Niedługo potem upomnieli się o niego potomkowie Braunów. Sprawy własności tego miejsca są niestety obecnie bardzo skomplikowane…

  Pałac Milieskich w Piekarach, fot. Maciej Miezian, 2011.
  Pałac Mielieskich w Piekarach, fot. Maciej Miezian, 2011.