Matka Boska Skalska w Dolinie Mnikowskiej

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 1863

  Opis cech fizycznych: Malowidło naskalne w Dolinie Mnikowskiej. Matka Boska ubrana na biało-niebiesko z różańcem w ręku. Malowidło znajduje się pod zabezpieczającym je daszkiem.

  Opis kontekstów historycznych:

  Obraz Matki Boskiej Skalskiej znajduje się na skale „Cyrk”. Ma 5 metrów wysokości. Dawniej uważano, że Matka Boska Skalska lub Madonna Polonia, została namalowana w 1863 r. i była dziełem Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Dziś już wiemy, że autorem był Izydor Jabłoński. Matka Boska sprawia wrażenie wychodzącej ze skały jakby symbolizując Polonię wychodzącą do wolności. Prawą nogą miażdży głowę węża – szatana symbolizującego zaborcę. Sama zdjęła koronę cierniową symbolizującą cierpienie narodów.

  Z obrazem tym łączy się kilka legend. Jedna z nich mówi, że namalowano go tam gdzie schronienie znaleźli konfederaci barscy kryjący się przed Rosjanami Wskazać je miała kobieta, której już nigdy nie odnaleziono i uznano ją za samą Matkę Boską. Podobna opowieść mówi, że przybywali tu także schronienie powstańcy styczniowi, którym nie udało się przedostać do Królestwa Polskiego, którzy dodatkowo odprawiali modlitwy. W 1913 roku pojawiła się kolejna legenda opublikowana przez Wojciecha Czecha w piśmie „Ojczyzna”. Powoływał się on na relację szwagra Jakuba Morysa, który był ochotnikiem do powstania. Według tej wersji skałę wybrała hrabina Julia Potocka (zapewne chodziło o Zofię – wdowę po Arturze Potockiej słynącej z pobożności). Wybrała to miejsce jako wotum za uzdrowienie chorego dziecka. We śnie trzy razy przyśniła jej się Matka Boska namalowana na skale. Miała tę skałę rozpoznać właśnie w Dolinie Mnikowskiej.

  27 kwietnia 1952 r. Matkę Boską Skalską odwiedził 32-letni Karol Wojtyła wraz ze studentem Fedorowiczem. Byli wtedy na wycieczce, której trasa prowadziła przez Sikornik, Bielany, Kryspinów i Mników. Ok. 15.00 dotarli pod naskalny obraz gdzie odprawione zostały nieszpory.

  Niestety stan techniczny pierwotnego dzieła stawał się coraz gorszy. Opiekowali się nim miejscowi mieszkańcy. W latach 80. XX wieku zostało zastąpione przez nowy wizerunek, który możemy podziwiać do dziś. W 2011 doszło do kolejnych prac odnowieniowych prowadzonych dzięki staraniom parafii Brata Alberta, która z miejscowego kościoła poprowadziła stacje Drogi Krzyżowej.

  Województwo: małopolskie

  Gmina: Liszki