Małopolska Droga św. Jakuba – punkt w Liszkach

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania: 2010-2014

    Opis cech fizycznych: Niewielki słup z w jasnym kolorze z żółtą muszlą św. Jakuba w kształcie rozłożonego wachlarza na niebieskim tle w pobliżu kościoła św. Mikołaja w Liszkach.

    Opis kontekstów historycznych:

    Droga św. Jakuba jest jednym z najbardziej znanych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych istniejących od ponad 1000 lat. Przebiega przez różne państwa europejskie, a kończy się w katedrze Santiago de Compostela gdzie znajdują się relikwie św. Jakuba Starszego – jednego z Apostołów. Popularność tego miejsca wzrosła po 1982 roku kiedy odwiedził je Jan Paweł II. W 1987 roku Droga Świętego Jakuba została uznana jako pierwszy Europejki Szlak Kulturowy co spowodowało, że kolejne kraje i regiony zaczęły wyznaczać swoje szlaki, a niektóre z nich wyróżniono. Tak było np. w Hiszpanii, gdzie w 1993 roku tamtejsza Droga św. Jakuba została wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Podobny zaszczyt spotkał w 1998 roku Francję.
    Również Polska stworzyła Drogę św. Jakuba. W sieci polskich szlaków Jakubowych istnieje Małopolska Droga św. Jakuba przebiegająca przez historyczną Małopolskę, której projekt powstał w czerwcu 2007 roku. Jej przebieg nawiązuje dawnego, średniowiecznego traktu prowadzącego od Sandomierza i Krakowa prowadząc przez Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałecznicę, Niegardów, Więcławice Stare, Kazimierz, Sankę, Palczowice do Bestwiny.
    W latach 2010-2014 oznakowano kolejne odcinki Małopolskiej Drogi św. Jakuba – z Krakowa przez Tyniec, Liszki, Mników, Sankę, Palczowice, Zator, Bielany koło Kęt, Wilamowice, Bielsko-Białą do sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku. Tam też łączy się ona z Beskidzką Drogą św. Jakuba.
    Łączna długość Małopolskiej Drogi św. Jakuba wynosi ponad 320 kilometrów

    Województwo: małopolskie

    Gmina: Liszki