Kościół Przenajświętszej Trójcy w Czernichowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: pierwotny kościół – XIV wiek, obecny w większości pochodzi z czasów odbudowy po potopie szwedzkim czyli z II połowy XVII w.

  Opis cech fizycznych: Kościół znajduje się w centrum wsi między ulicami Franciszka Stefczyka a Kościelną. W Czernichowie podziwiać możemy kościół wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

  Opis kontekstów historycznych: W Czernichowie istniała drewniana świątynia, która wzmiankowana była w czasach panowania Władysława Łokietka – w 1325 wymieniany jest pleban Henczeko lub Henzko. W XV wieku zbudowano gotycki kościół (Jan Długosz wymienia w latach 1470-1480 obecne do dziś wezwane Przenajświętszej Trójcy), ale jego większość została niestety zniszczona podczas najazdu Szwedów na Polskę w 1655, który do historii przeszedł jako „Potop szwedzki”. Wydarzenia te były wielką tragedią Polski. Znaczna część kraju została wtedy zniszczona, a szczególnie często cierpiały kościoły co świetnie widzimy choćby na przykładzie Krakowa. W Czernichowie było podobnie – większa część wsi spłonęła, a i świątynię trzeba było odbudować. Obecny kościół w znakomitej części ma charakter barokowy z pewnymi elementami gotyckimi (niewielkie prezbiterium oszkarpowane z cokołem o późnogotyckim gzymsie).W 1680 r. odbudowany kościół został na nowo konsekrowany. W 1729 do nawy dobudowano nową, szeroką trzynawową halę na planie zbliżonym do kwadratu. Wyposażenie kościoła jest barokowe i rokokowe. Pod koniec istnienia I Rzeczypospolitej kościół czernichowski rozbudowano dobudowując trójnawowy, dwuprzęsłowy korpus. Na początku wieku XX od zachodu powstała fasada z dwiema wieżami. Sam kościół jest otoczony murem z czterema kaplicami. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę np. na obraz św. Izydora autorstwa Michała Stachowicza – znanego krakowskiego malarza tworzącego pod koniec XVIII i na początku XIX w. Można wspomnieć także epitafium ks. Wawrzyńca Kamerera (zm. 1687) czy monstrancję z XVII w.

  Województwo: małopolskie

  Gmina: Czernichów

  Kościół Przenajświętszej Trójcy w Czernichowie, fot. Piotr Kapusta, 12 marca 2015.
  Jedna z figur przed kościołem Przenajświętszej Trójcy w Czernichowie, fot. Piotr Kapusta, 12 marca 2015.
  Ołtarz główny w czernichowskim kościele Przenajświętszej Trójcy Świętej. Fot. Piotr Kapusta, 30 września 2016.