Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Liszkach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 1906

  Opis cech fizycznych: Znajduje się na skrzyżowaniu dróg prowadzących w stronę rynku w Liszkach oraz w kierunkach Piekar i Rącznej.
  Biała figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej stoi na globie i księżycu depcząc głowę węża trzymającego w pysku gałązkę z jabłkiem. Znajduje się nad nią blaszany, półkolisty daszek. Cokół jest ogrodzony metalowym płotkiem.

  Opis kontekstów historycznych:

  Została wykonana w 1906 r., a fundował ją przez Hipolita Kosycarza (który podobno był wójtem gminy Liszki). Widnieje na nim inskrypcja: Fundator tej figury Hipolit Kosycarz rok 1906.
  Z postacią Hipolita Kosycarza wiąże się pewna opowieść, którą można uznać za swego rodzaju legendę i która tłumaczy dlaczego fundował on tę kapliczkę.

  Podobno Hipolit Kosycarz (1831-1912) był wójtem gminy Liszki, a figura, wedle lokalnych wieści miała powstać właśnie w czasie pełnienia przez niego urzędu. Pewnego dnia, po tym jak zebrał podatki od mieszkańców, został okradziony, a złodziej zabrał jego pieniądze oraz część pieniędzy zebranych od ludzi. Z pieniędzy mieszkańców, które nie zostały skradzione Hipolit Kosycarz miał wyrównać własne straty. Ludzie drugi raz mieli wpłacić daniny, a Kosycarza, który był już wiekowym człowiekiem, zaczęły dręczyć wyrzuty sumienia. Postanowił udać się do księży, który po zapoznaniu się z jego opowieścią polecił mu zrobić coś pożytecznego dla wszystkich. Hipolit miał podobno postanowić ufundować kapliczkę, o czym poinformował dopiero tuż przed śmiercią. Czy jednak nie jest to tylko lokalna legenda – trudno powiedzieć. Takie tajemnicze opowieści sprawiają jednak, że przeszłość naszych okolic jest jeszcze ciekawsza, a to dodatkowo motywuje do jej odkrywania.

  Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Liszkach. Fot. Piotr Kapusta, 23 sierpnia 2015.