Dom Modlitwy Mizrachi

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: przełom XIX/XX w.

  Opis kontekstów historycznych:

  Dom Modlitwy Mizrachi znajduje się w podwórzu jednej z będzińskich kamienic przy ulicy Potockiego 3. Materiały źródłowe wskazują, że głównym fundatorem i inicjatorem jego powstania był będziński kupiec Jakub Chil Winer. Został założony najprawdopodobniej w okresie I wojny światowej, w należącej do Winera kamienicy zwanej „małym Będzinem”. W jej pobliżu znajdowały się łaźnia, kinoteatr Nowość, szkoła oraz kawiarnia. Nazwa domu modlitewnego wywodzi się od będzińskiej organizacji „Mizrachi”, która była odłamem ortodoksyjnego syjonizmu. Będziński Dom Modlitwy był miejscem spotkań tego środowiska. W roku 1925 odbył się tam m.in. kongres syjonistów z ówczesnego województwa kieleckiego i krakowskiego.

  W latach 20. XX w. wnętrze sali modlitewnej zostało wzbogacone o polichromie, których tematyka ściśle nawiązywała do idei syjonistycznych.

  Polichromie przedstawiają ważne dla judaizmu symbole m.in. grób Absalona, grób Racheli, balsaminkę, menorę i świece hawdalową. Unikatowe są zachowane prawie w większości zdobiące ściany wizerunki znaków zodiaku. Jest tylko kilka obiektów w Polsce w których zachowały się wszystkie zodiakalne wizerunki.  Strop pokrywają przedstawienia dwunastu plemion Izraela. Na ścianie wschodniej  znajduje się miejsce po Aron ha Kodesz. Tuż za ścianą zaś ulokowana była Mykwa (łaźnia rytualna), której pozostałości przetrwały do dzisiaj. Okres II Wojny Światowej Dom Modlitwy przetrwał w stanie prawie nie naruszonym.  Po wojnie obiekt zmieniał swoje funkcje, co miało istotny wpływ na stan zachowania jego wnętrza.

  Początkowo pomieszczenie przebudowano na mieszkanie. Największą stratą z tego okresu było, usunięcie z podłogi kafli i zastąpienie ich drewnianą podłogą. Następnie pomieszczenie domu modlitwy pełniło funkcję piwnicy i zostało podzielone na dwa osobne pomieszczenia. Wnętrze Mizrachi  ponownie zostało „odkryte” w 2004 r. dzięki wspomnieniom Żydów pochodzących z Będzina, którzy obecnie mieszkają w Izraelu. Obiekt został udostępniony do zwiedzania, jednak po pewnym czasie został zamknięty, aby w roku 2011 przeprowadzić  prace konserwatorskie polichromii. W 2007 roku dekoracja malarska Domu Modlitwy Mizrachi została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. Od 2012 administruje nim Muzeum Zagłębia w Będzinie. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania.

  Dom Modlitwy Mizrachi, fot. Bartosz Gawlik
  Wejście do Dom Modlitwy Mizrachi na dziedzińcu kamienicy przy ul. Potockiego fot. Bartosz Gawlik

  Gmina Będzin,

  województwo: śląskie, powiat będziński,

  region Zagłębie Dąbrowskie

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł