Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 2001 r.

  Opis kontekstów historycznych:

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin jest grupą rekonstrukcji historycznej nieodłącznie związaną z będzińskim zamkiem. Zostało założone 2 lutego 2001 roku i jako siedzibę obrało sobie tę średniowieczną warownię.  W swojej ponad dwudziestoletniej działalności zajmuje się odtwórstwem historycznym średniowiecza z przełomu XIV i XV wieku W swojej aktywności swoja uwagę skupia, zarówno na rekonstrukcji kultury materialnej okresu późnego średniowiecza, jak i tradycji związanej z kulturą rycerską. Dzięki przychylności władz miasta Będzina oraz Muzeum Zagłębia, które administruje zamkiem przez wszystkie lata członkowie bractwa, mogli spotykać się oraz ćwiczyć na terenie zamku. Podczas tych spotkań trenują walkę średniowiecznym orężem, strzelanie z łuku czy dawne tańce dworskie. Ważnym elementem w działalności  Bractwa jest opieka nad warownią oraz promowanie zamku i miasta w Polsce i poza jej granicami. Bractwo Rycerskie Zamku Będzin uczestniczy z licznymi sukcesami, w organizowanych w Polsce i całej Europie turniejach, wzorowanych na tych odbywających się  w średniowieczu, a także w wielkich plenerowych  inscenizacjach znanych średniowiecznych bitew, jak choćby niezwykle popularna rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem.

  Najwięcej dumy daje jednak członkom doroczny turniejem rycerskim organizowany w Będzinie zwany popularnie ”Bitwą o zamek”. Członkowie bractwa mogą poszczycić się wieloma tytułami
  i nagrodami. Warto wymienić tytuły mistrzów świata w drużynowych walkach rycerskich, mistrzostwach Polski Juniorów w walkach z mieczem sportowym, a także liczne nagrody i wyróżnienia za krzewienie i popularyzację kultury i historii. Bractwo Rycerskie ma również w swojej historii epizod filmowy. Jego członkowi pojawili się w filmach dokumentalnym „Habit  i Zbroja” w reżyserii Pawła Pitera, oraz fabularnym  „Młyn i krzyż” autorstwa Lecha Majewskiego.

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin pod Grunwaldem, fot. materiały Bractwa
  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin pod Grunwaldem, fot. materiały Bractwa

  W herbie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin znajduje się  biała wieża zamkowa w polu złoto-czerwonym. Herb wprost nawiązuje do będzińskiego zamku  i jego wieży ostatecznej obrony. Symbolika herbu nawiązuje do historycznej roli zamku, który powstał i był rozbudowywany jako nadgraniczna warownia broniąca zachodnich rubieży Małopolski. Wieża ma także symbolizować  trwałość i niezłomność w kultywowaniu tradycji  zamku i jego barwnej historii. Złoto-czerwone barwy z tarczy herbowej są barwami Królewskiego Miasta Będzina. Okrzykiem bojowym grupy jest: Na smoka!

  Mistrzostwa Świata w Trogirze w Chorwacji – Bitwa Narodów, fot. materiały Bractwa
  Pasowanie na rycerza w bractwie, fot. Bartosz Gawlik
  Walki rycerskie na zamkowym dziedzińcu, fot. Bartosz Gawlik

  Gmina Będzin,

  województwo: śląskie, powiat będziński,

  region Zagłębie Dąbrowskie

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł