Zamek w Zaklikowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Pierwotny obiekt powstał najprawdopodobniej na początku XV wieku z inicjatywy rodu Zaklików. Nie zachowały się dokładne informacje na temat tej budowli, wiadomo jednak, że została ona zburzona w 1721 roku, a następnie rozebrana.
  Obecny Zamek powstał pod koniec lat 60. XX wieku i jest efektem czynu społecznego harcerzy Chorągwi Kraśnickiej dla uczczenia 25-lecia PRL. Wieża zamkowa jest widoczna od strony elektrowni wodnej i zalewu w Zaklikowie.

  Brak tego typu obiektów w okolicy sprawił, że przez lata zamek był turystyczną atrakcją i wizytówką Zaklikowa. Powstał dla harcerzy, później stanowił siedzibę Socjalistycznego Związku Młodzieży Polskiej, jednak kiedy zabrakło gospodarza, szybko zamienił się w ruinę.

  Zamek został sprzedany, a nowy właściciel Luigi Bellini Trinchi zapowiedział, że stanie się on siedzibą Kawalerów Maltańskich. Nie brakowało informacji, że być może w Zamku będzie hotel, restauracja, i obiekt odzyska dawny blask i znowu będzie wizytówką Zaklikowa. Niestety, właściciel skłócony ze wspólnikami wystawił zamek na sprzedaż. Zamek wyceniono na 5 milionów złotych, ale nie znaleziono kupca. Obecnie nie są znane planu właściciela względem tego obiektu. Mieszkańcy z nadzieją czekają na czasy gdy Zamek zacznie tętnić życiem. Jakiś czas temu pojawiły się plotki, że w zamku będzie szkoła dla pielęgniarek, które miałyby później pracować we Włoszech, ale oficjalnie tego nie potwierdzono.

  Oby w końcu, nastały dla Zamku w Zaklikowie lepsze czasy, bo to wyjątkowy obiekt.