Pomnik Lotnika

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Początkowo stał na pl. Unii Lubelskiej, który w czasie wojny znalazł się w obrębie dzielnicy niemieckiej i wtedy Jan Bytnar „Rudy” namalował na nim znak Polski Walczącej. Na zrekonstruowany pomnik i ustawiony w nowym miejscu kotwica powróciła dopiero w 2010 r.

  Pierwszy pomnik pilota wspartego o śmigło projektu Edwarda Wittiga odsłonięto w 1932 r. na pl. Unii Lubelskiej. Wówczas był to teren na skraju Pola Mokotowskiego, na którym znajdowało się warszawskie lotnisko. Był to jeden z pierwszych w Europie monumentów poświęconych lotnictwu. W czasie II wojny światowej na cokole pojawiła się kotwica Polski Walczącej. W 1942 r. w ramach akcji małego sabotażu Jan Bytnar „Rudy” – członek Szarych Szeregów, aresztowany później przez Gestapo i odbity w słynnej Akcji pod Arsenałem – za pomocą specjalnie skonstruowanego urządzenia namalował ją na pomniku, który stał w niemieckiej dzielnicy, w pobliżu al. Szucha i siedziby Gestapo. W 1944 r. pomnik został zniszczony przez Niemców. Fragmenty rzeźby odnaleziono po wojnie na terenie wolskich zakładów Lilpop, Rau i Loewenstein, a części cokołu na Grochowie.
  W 1967 r. wykonano rekonstrukcję pomnika na podstawie zachowanych materiałów z pracowni Edwarda Wittiga. Odlew z brązu o wadze pięciu ton wykonały Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych. Na wysokim cokole umieszczono wyrzeźbioną szachownicę lotniczą. Monument ustawiono na rondzie u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej. Przez wiele lat nie było na nim jednak znaku Polski Walczącej. Starania o jej umieszczenia trwały od 1994 r. Ostatecznie kotwica powróciła na cokół w 2010 r.

  Adres: ul. Żwirki i Wigury u zbiegu z ul. Wawelską.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł