Pałac na Ursynowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Należał do Potockich, Krasińskich, a także Juliana Ursyna Niemcewicza. Mówiono o nim „Rozkosz“, znany literat chciał go nazwać Ameryką, a dziś jest siedzibą rektoratu SGGW.

  W latach 70. XVIII w. księżna Izabela Lubomirska z Czartoryskich wybudowała niewielki pałac dla córki Aleksandry, żony Stanisława Kostki Potockiego. Posiadłość była ich własnością w latach 1785-1799, a pałac został wówczas przebudowany według projektu Piotra Aignera. Miejsce było tak urokliwe, że zyskało nazwę „Rozkosz”. Od 1822 r. pałacyk należał do Juliana Ursyna Niemcewicza, który w domowej bibliotece zgromadził cenne zbiory. Od 1857 r. rezydencję zajmowała rodzina Krasińskich, która zleciła kolejną przebudowę w stylu neorenesansowym. Na elewacji frontowej pojawiły się wówczas płaskorzeźby przedstawiające hetmanów: Stanisława Koniecpolskiego, Stefana Czarnieckiego, Pawła Jana Sapiehę, Jana Tarnowskiego, a w niszach figury Fortuny i Ceres autorstwa Faustyna Cenglera. W tympanonie pojawił się także herb Krasińskich oraz putta symbolizujące pory roku.
  Od 1921 r. właścicielem pałacu był hrabia Edward Raczyński, który przekazał budynek Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Teren nie ucierpiał podczas II wojny światowej. Od 1956 r. należy do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) i mieści się w nim rektorat uczelni.

  Adres: ul. Nowoursynowska 166.