Michał Issajewicz

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Był żołnierzem Armii Krajowej, który w czasie II wojny światowej brał udział w jednej z najważniejszych akcji polskiego podziemia na terenie Generalnego Gubernatorstwa, wymierzonych w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego.

  Michał Issajewicz pseudonim „Miś” zaangażował się w działalność konspiracyjną w 1943 r. w Warszawie. Na początku 1944 r. został członkiem oddziału specjalnego „Agat”, który wkrótce zmienił nazwę na „Pegaz”, a następnie batalion „Parasol”. 1 lutego 1944 r. uczestniczył w zamachu na Franza Kutscherę, dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Kutschera zwany był „katem Warszawy” ze względu na terror, który wprowadził w mieście. Zamachu dokonano w Alejach Ujazdowskich, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się dzielnica niemiecka. Po wojnie w miejscu akcji ułożono kamień (1956), a sama akcja doczekała się wielu analiz, opracowań historyków i stała się tematem dwóch filmów – „Zamach” (1959) w reż. Jerzego Passendorfera oraz „Generał Nil” (2009) w reż. Ryszarda Bugajskiego.
  W czasie akcji Michał Issajewicz był kierowcą i trzecim wykonawcą wyroku. Zajechał drogę samochodu Kutschery, a tym samym zmusił go do zatrzymania i umożliwił ostrzelanie przez kolegów. Sam oddał strzał w kierunku Niemca i został jednocześnie ranny w głowę. Za udział w akcji został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
  Przez wiele lat mieszkał na warszawskiej Ochocie. Dwa lata po jego śmierci, z inicjatywy mieszkańców domu przy ul. Mianowskiego, odsłonięto w 2014 r. poświęconą mu tablicę.

  Adres: ul. Mianowskiego 24.

  Michał Issajewicz. Fot. domena publiczna
  Biuletyn Informacyjny 24 lutego 1944. Fot. domena publiczna
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł