Kościół pw. św. Stanisława

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Kościół św. Stanisława BM, źródło: fotopolska.eu

  Czas powstania:

  pocz. XX wieku

  Opis cech fizycznych:

  Czeladzki kościół to okazała trzynawowa bazylika z transeptem zbudowana w stylu neoromanizmu bizantyjskiego z akcentami gotyckimi. Obiekt wzniesiony z cegły, na podmurówce z bloków kamiennych, w konstrukcji krzyżowo-żebrowej. Dachy i kopuły pokryte są blachą miedzianą. Biforia, triforia i rozety wykonane z piaskowca. Do głównego wejścia prowadzą szerokie schody. Zwieńczenie skrzyżowania naw stanowi ośmiokątna rotunda, której kopuła sięga 51 m. Otaczają ją cztery mniejsze wieże każda o wysokości 35 metrów. Od strony ul. Bytomskiej wzniesiono dwie dzwonnice (39 m), pomiędzy którymi znajduje się rozbudowany portyk. Na jego szczycie stoi figura „Serce Pana Jezusa”.

  Opis kontekstów historycznych:

  Parafia św. Stanisława BM w Czeladzi istniała już w 1260 roku. Należała do dekanatu bytomskiego w archidiecezji krakowskiej. Pierwotny kościół był świątynią drewnianą. Został zniszczony najprawdopodobniej podczas jednego z wielkich pożarów, które dotykały miasto w 1 poł. XVI wieku. Nową murowaną i jednonawową świątynię wzniesiono w XVI wieku. Tuż obok znajdowała się dzwonnica i cmentarz.  W XIX wieku kościół okazał się jednak za mały dla licznych wiernych. Podjęto zatem decyzję o budowie nowego.  

  Obecną świątynię wzniesiono w latach 1904–1913, według projektu architektów: Tomasza Pajzderskiego i Hugona Kudera. Świątynia została uroczyście poświęcona (konsekrowana) w dniu 28 września 1958 roku przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

  Dane identyfikacyjne:

  województwo śląskie

  Gmina Czeladź, Czeladź

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł