FONTANNA TRZECH SIÓSTR

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1. Czas powstania
   2010r.

  2. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
  Fontanna Trzech Sióstr to jeden z obiektów „uzdrowiskowych” Jaworza. Znajduje się w Jaworzu przy ul. Turystycznej 204, w Parku Zdrojowym im. Józefa Piłsudskiego.

  3. Opis kontekstów historycznych
  Jaworze jako modne uzdrowisko przyciągało kuracjuszy nie tylko pięknymi widokami, czystym powietrzem. Doceniali oni również piękny, przypałacowy park, który wciąż pozostaje ozdobą gminy jako Park Zdrojowy im. Józefa Piłsudskiego. Alejki parku prowadzą w cieniu starych drzew. Na terenie parku warto odszukać liczne zabytki. Nad wszystkim góruje katolicki kościół Opatrzności Bożej, w jego pobliżu stoi klasycystyczny pałac dawnych właścicieli Jaworza; przed wejściem na jedną z alejek parkowych wszystkich wita siedzący na ławeczce hrabia Maurycy Saint Genois – twórca uzdrowiska. Tuż za ławeczką znajduje się wybudowana przez niego Willa Sanitas. Budynek w okresie funkcjonowania uzdrowiska pełnił role sanatorium. Wśród drzew skrywa się też odsłonięty w 1931r. pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  Park Zdrojowy im. Józefa Piłsudskiego.

  W centrum Jaworza w parku pamiętającym czasy świetności rodziny hrabiowskiej Saint-Genois d’Anneaucourt do niedawna można było oglądać zabytki i ciekawą i unikalną przyrodę. Na przestrzeni 6 ha można było podziwiać kilkadziesiąt pomnikowych drzew i egzotycznych krzewów. Podczas spacerów można znaleźć: posiadające piękne czerwonawe liście buki purpurowe, platany klonolistne ze swoją złuszczającą się korą, kolczastymi owocami i klapowatymi liściani, tulipanowiec amerykański o niespotykanych kształtach liści i pięknymi tulipanopodobnymi kwiatami, a także pomnikowe rodzime tj. dąb szypułkowy, wierzba biała, płacząca, dąb czerwony o pięknie wybarwiających się liściach i wiele innych atrakcyjnych okazów.
  W roku 2010 w centrum parku postawiona została fontanna. Nie tylko cieszy oko swą piękną formą, na którą składają się trzy tajemnicze twarze sióstr, które jak głosi legenda: „tutaj żyły, zrodzone z zacnych rodziców – panów gór i lasów beskidzkich (…)”, ale relaks przy niej ma również działanie prozdrowotne. Amatorzy solankowych inhalacji mogą tutaj zaczerpnąć, ponieważ z fontanny nie wypływa zwykła woda, lecz wydobywana z głębi ziemi zabłocka solanka termalna, tworząc w powietrzu przyjemną mgiełkę, która posiada bardzo wysokie stężenie jodu. 

  Fontanna Trzech sióstr

  W ten sposób Jaworze powróciło do tradycji , kiedy było odwiedzane przez znane znakomitości : Wincentego Pola, Marię Dąbrowską, Juliana Tuwima, leczący swoje nadwątlone zdrowie żętycą, borowinami i „kryształowym” powietrzem. Początkowo z walorów inhalacji solankowych przy fontannie korzystali wyłącznie mieszkańcy, a teraz w dni pogodne wycieczki „ciekawskich” turystów przyjeżdżają, żeby spacerując po parku, na zapas, nawdychać się za darmo jodu przed powrotem na Śląsk lub z tego miejsca rozpocząć turystyczne wędrówki na Błatnią, Klimczok, czy Szyndzielnię.

  województwo: śląskie

  gmina: Jaworze