Wyspy Zawadowskie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Widok z prawego brzegu Wisły w kierunku północnym. Krzysztof Woźniak FAL

  Walory krajobrazowe, ostoja rzadki gatunków paków i zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym to powody ustanowienia rezerwatu na terenie Wilanowa.

  W Warszawie znajduje się dwanaście rezerwatów przyrody. Wyspy Zawadowskie obejmują mielizny i piaszczyste łachy oraz wody płynące Wisły i fragmenty wybrzeża na terenie Wilanowa, Konstancina-Jeziornej oraz Wawra i Józefowa. Rezerwat Wyspy Zawadowskie powstał w 1998 r. na powierzchni 530,28 ha i od południu graniczy z rezerwatem Wyspy Świderskie. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona ekosystemów wodnych w korycie środkowej Wisły.
  Łachy, ławice i wyspy tworzą się naturalnie w korycie rzeki, corocznie zmieniając swoją rzeźbę i położenie. Roślinność na wyspach oraz wzdłuż brzegów Wisły to nadrzeczny las łęgowy. Mielizny i płycizny z żyznymi namułami są dobrymi miejscami zdobywania pokarmu przez ptaki. W rezerwacie ornitolodzy odnotowali żerowanie i gniazdowanie rzadkich gatunków takich, jak: mewy – śmieszka i pospolita, rybitwy – rzeczna i białoczelna, sieweczki – rzeczna i obrożna oraz brodziec piskliwy, zimorodek i tracz nurogęś. Podczas przelotów i zimą zatrzymują się tu także czaple – siwe, białe i nadobne, kaczki, tracze, nury i kormorany, a także drapieżne bieliki. Oprócz ptaków obserwuje się również zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym, m.in. bobry, wydry, karczowniki ziemnowodne oraz wiele gatunków płazów, gadów i ryb. Na terenie rezerwatu obowiązują przepisy mające na celu ochronę przyrody, zakazane jest m.in. zakłócanie ciszy, rozpalanie ognia, polowanie i płoszenie zwierząt.

  Adres: granica dzielnicy Wilanów.

  Mewa śmieszka. Hans Hillewaert CC BY-SA 3.0
  Wydra europejska. CC BY-SA 3.0
  Widok z prawego brzegu Wisły w kierunku północnym. Krzysztof Woźniak FAL
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł