Pomnik rycerza Wiganda

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Pochodził z Powsina, walczył pod Grunwaldem i przyczynił się do ufundowania pierwszego kościoła w rodzinnej miejscowości.

  Dzielnica Wilanów utożsamiana jest z rezydencją króla Jana III Sobieskiego, ale to także teren obejmujący Powsinek, Zawady, Kępę Zawadowską i Powsin. Ciekawym miejscem na mapie dzielnicy jest Powsin, wieś, o której dokumenty wspominają już w XIII w. Stanowiła wówczas własność wojewody łęczyckiego i nazywała się Powsino. W 1677 r. stała się własnością Jana III i została włączona do dóbr wilanowskich. Przechodząc główna ulicą Powsina można zobaczyć nietypowy pomnik. Przedstawia rycerza Wiganda, a jego historia związana jest z rodem Ciołków, którzy władali Powsinem aż do czasów króla Jana III Sobieskiego.
  Wigand był jednym z trzech synów Elżbiety, wdowy po kasztelanie Andrzeju Ciołku, który przyczynił się do powstania w 1398 r. kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła i św. Elżbiety. Parafię ustanowiono w 1410 r., gdy Wigand z bratem Andrzejem walczyli z zakonem krzyżackim pod Grunwaldem. Pierwszy jako chorąży w chorągwi czersko-warszawskiej, drugi dowodził królewską chorągwią nadworną. W 2010 r. z okazji 600. rocznicy budowy kościoła odsłonięto także pomnik Wiganda, autorstwa Jerzego Sikorskiego. Rycerz przedstawiony jest z miniaturą kościoła i wspiera się o tarczę z rodowym herbem Ciołek.
  O Powsin dbała w XVIII w. Elżbieta Sieniawska, która ufundowała murowany kościół pod wezwaniem św. Elżbiety. Dzisiejszy kształt budowla zawdzięcza późniejszym przebudowom i rozbudowom oraz protektoracie kolejnych właścicieli dóbr wilanowskich.

  Adres: ul. Przyczółkowa 29.