Pałac w Natolinie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Fot. Pałac w Natolinie

  Okolica obecnego zespołu pałacowo-ogrodowego początkowo stanowiła tereny łowieckie polskich królów, a później letnią siedzibę rodu Potockich z romantycznym parkiem krajobrazowym. Od 1991 r. jest siedzibą Kolegium Europejskiego, filii College of Europe w Brugii.

  Pałac powstał na terenie dawnej Bażantarni w latach 1780-1782 z inicjatywy Augusta Czartoryskiego, właściciela dóbr wilanowskich. Został uszkodzony w czasie walk w 1794 r. i dopiero kuratela Aleksandry Potockiej i Stanisława Kostki Potockiego przywróciła świetność temu miejscu. W pałacu zamieszkał syn Potockich Aleksander, który ożenił się z Anną (Anetką) z Tyszkiewiczów, a na cześć ich córki Natalii rezydencja zyskała nazwę Natolin.
  Jako twórcę pałacu w Natolinie historycy sztuki wskazują Szymona Bogumiła Zuga, który z pewnością opracował projekty wnętrz i detali architektonicznych, a także nadzorował prace budowlane. W 1808 r. przebudowano pałac według projektu Piotra Aignera. W latach 30. XIX w. kolejną przebudową zajął się Henryk Marconi. Zaprojektował pomnik-sarkofag zmarłej w 1830 r. Natalii Potockiej, który wyrzeźbił Ludwik Kaufmann. W parku powstała świątynia dorycka, brama i most mauretański, a także akwedukt rzymski. Od 1892 r. i śmierci Aleksandry Potockiej (zwanej Augustową), wdowy po wnuku Stanisława Kostki Potockiego, do 1945 r. pałac należał do rodziny Branickich.
  Architektura nawiązuje do modnych letnich rezydencji w stylu klasycystycznym, w szczególności do wiejskich pałaców z rotundowymi salami. Budynek powstał na planie prostokąta, a rotunda nie została umieszczona symetrycznie na środku budynku, lecz w tzw. trakcie parkowym, przybierając formę zewnętrznego portyku – miejsca spotkań, koncertów i zabaw. Strop nad salonem oparto na sześciu kolumnach jońskich zakończonych kapitelami w kształcie baranich rogów.
  Po zakończeniu II wojny światowej pałac w Natolinie upaństwowiono. Początkowo stał się rezydencją prezydenta, a później obiektem reprezentacyjnym Urzędu Rady Ministrów. W latach 90. XX w. obiekt przekazano na cele edukacji europejskiej i od 1993 r. działa tu Kolegium Europejskie, filia College of Europe w Brugii.

  Adres: ul. Nowoursynowska 84.

  Fot. Pałac w Natolinie
  Natolin ok. 1905. Fot. Polona
  Pomnik-sarkofag Natalii z Potockich Sanguszkowej. Vindur CC BY 2.5
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł