Muzeum Kinematografii

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Łódź można zwiedzać na wiele sposobów, szlakiem przemysłowców, ale także filmowców odwiedzając „Filmówkę”, Muzeum Kinematografii czy Aleję Gwiazd.


  Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, zwana powszechnie „Filmówką” powstała w 1948 r. Na wydziale aktorskim i reżyserskim studiowali w niej m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Janusz Gajos czy Krzysztof Kieślowski. Symbolem szkoły są słynne schody prowadzące do kina, na których przesiadywali słynni potem absolwenci. Łódź zagrała w kilkuset filmach i serialach, m.in. nominowanej do Oscara „Ziemi obiecanej”, „W ciemności”, „Seksmisji”, kultowym serialu „Stawka większa niż życie”, a także oscarowej „Idzie”.
  Niedaleko szkoły mieści się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1), które gromadzi zbiory w czterech działach: historia kina, technika filmowa, plakat i scenografia oraz animacja. Jednym z najważniejszych eksponatów jest oryginalny i w pełni sprawny fotoplastikon, który zagrał w filmie „Vabank”.
  Na szlaku filmowej Łodzi jest również Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy przy ul. Piotrkowskiej pomiędzy ulicami 6 Sierpnia i Traugutta oraz w Pasażu Rubinsteina. Wzorowana jest na hollywoodzkiej Alei Sławy, składa się z ponad 65 gwiazd, których nadal przybywa. Po parzystej stronie ulicy znajdują się gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej gwiazdy upamiętniające aktorów. Pierwszą gwiazdą został uhonorowany aktor Andrzej Seweryn, odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Ziemia obiecana”.


  Adres: Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł