Kamieniołom w Kozach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1. Czas powstania
   1910 – 1912r.
  2. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
   Kamieniołom w Kozach to jeden z 7 cudów Beskidu Małego. Znajduje się w południowej części Gminy Kozy na stoku góry Hrobaczej Łąki (Beskid Mały). Z kamieniołomu widoczna jest panorama 180o w kierunku północnym. Na pierwszym planie w całej okazałości położona jest Gmina Kozy. Dalej w krajobrazie znajduje się Kotlina Oświęcimska z doliną Wisły i Jeziorem Goczałkowickim, a na horyzoncie Wyżyna Śląska z najwyższym punktem Górą Świętej Anny (100 km odległości). Najdalej na na wschodzie można dostrzec obiekty leżące na terenie Krakowa (Klasztor Kamedułów na Bielanach – 55 km odległości). Na pierwszym planie w kierunku zachodnim znajduje się miasto Bielsko – Biała, dalej widać tereny Pogórza Cieszyńskiego, aż po czeskie góry – Jeseniki na horyzoncie (150 km odległości).
   Kamieniołom w Kozach posiada najbardziej okazałe w całych Karpatach odsłonięcie warstw lgockich fliszu karpackiego, można tam zobaczyć cienkie i drobne warstwy piaskowca. Jest to fenomen na skalę europejską, ponieważ Karpaty leżą na terenie 8 krajów: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii i Serbii, ale tylko w Kozach warstwy piaskowca są tak pięknie odsłonięte. W skład warstw wchodzi piryt powszechnie zwany „złotem głupców”. Jeżeli stukniemy młotkiem w taką warstwę, wówczas poczujemy zapach siarki.
  Kamieniołom – widok
  Kamieniołom – warstwy piaskowca

  W górnej części kamieniołomu znajduje się zbiornik wodny. Jest to zbiornik powierzchniowy powstały wskutek zalania wodą opadową starego wyrobiska poeksploatacyjnego. Zbiornik znajduje się na dużej płaszczyźnie na wysokości 545 m n.p.m. i zajmuje około 0,84 ha powierzchni. Pojemność zbiornika może wynosić od 10.000 do 20.000 m³. Z przekrojów wynika, że dno zbiornika to niemal w całości lita skała, a tylko częściowo hałda. Z biegiem czasu powstało całkiem sporo ścieżek spacerowych, jest to miejsce chętnie odwiedzane przez lokalnych mieszkańców oraz turystów.

  3.Opis kontekstów historycznych

  Kamieniołom powstał w latach 1910 – 1912 z inicjatywy ówczesnego właściciela Kóz – hrabiego Mariana Czecza. Początkowo był własnością dworu i za prawo wstępu do urobku kamienia trzeba było płacić. Administracją zajmował się Zarząd Dóbr Kozy. Kamieniołom posiadał wiele jak na owe czasy nowoczesnych urządzeń i maszyn. Zbudowano kolejkę linową o długości 2510 m, która biegła aż do stacji kolejowej w Kozach, gdzie znajdowała się ładownia, sortownia i silosy magazynowe. Zatrudnienie w kamieniołomie znalazło dwieście osiemdziesiąt osób. Modernizacja i przebudowa kolejki m. in. wymiana drewnianych przęseł na żelazne, zwiększenie pojemności wózków do 500 kg, miały miejsce w 1928 roku. W roku 1921 kamieniołom sprzedano Powiatowemu Zarządowi Drogowemu w Białej, a następnie dzierżawi go starostwo w Białej. Nowy zarządca inwestował w urządzenia mechaniczne, taśmociągi i maszyny do ładowania kruszcu na stacji kolejowej.

  Zakład przeróbczy w kamieniołomie i górna stacja kolejki

  W okresie międzywojennym w kamieniołomie zatrudnionych było około 280 ludzi i produkowano 200 ton kruszywa. Po wojnie eksploatacją kamieniołomu zajmowało się przedsiębiorstwo z Katowic, które zmniejszyło zatrudnienie do 150 osób i zmniejszyło wydobycie do 150 ton, w porównaniu do stanu przed wojną. Początkiem lat 60. XX wieku spaliła się ładownia z silosami. Nowo wybudowana ładownia była nieco mniejsza. Kamieniołom rozrastał się i zajmował nowe tereny, dlatego współcześnie można podziwiać kilka wyrobisk. Przekształcony teren zajmował około 33 ha. W latach 70-tych zlikwidowano kolejkę, ze względu na jej zły stan techniczny. Transport wewnętrzny odbywał się samochodami. Kopalnia produkowała kruszywo przede wszystkim dla kolejnictwa, a po pogorszeniu się kruszywa również dla drogownictwa. W latach 80. kruszywo było coraz gorsze i zamknięto niektóre wyrobiska. Po wyczerpaniu złóż piaskowca oraz braku powiększenia terenów eksploatacji kamieniołom ostatecznie w 1994 roku zamknięto, jednak kolejka jeszcze jakiś czas istniała. Wiele starszych mieszkańców Kóz i okolic zapewne pamięta liny kolejki nad główną drogą Bielsko – Kraków. 

  Kolejka linowa wożąca kruszywo

  Po zamknięciu prac w kamieniołomie stał się on miejscem spacerów mieszkańców Kóz i okolic, ale zaczęli go odwiedzać również turyści. Kamieniołom przyciąga wiele osób, nie tylko ze względu na swoją urodę geologiczną, ale przede wszystkim zachwyca widokami i szeroką panoramą w kierunku północnym. 

  Kamieniołom widok

  Na terenie kamieniołomu jest jeziorko o powierzchni 0,84 hektara. Znajduje się ono na wysokości 545 metrów n.p.m. Ponieważ podłoże to lita skała i częściowo hałda woda utrzymuje się na poziomie około dwóch metrów. Wodę dostarczają opady atmosferyczne. Raz w roku podczas dni Kóz są tam organizowane zawody wędkarskie.

  Dzięki inicjatywie Koziańskie Stowarzyszenie „Staw Kamieniołom” eksponat w postaci oryginalnego wagonika z kamieniołomu został przekazany przez Pana Walentego Duźniaka na rzecz Gminy Kozy. Wagonik przeszedł gruntowną renowację, został zamontowany w kamieniołomie i pierwszy raz od czasu likwidacji kolejki linowej początkiem 1980 roku, napełniono wagonik urobkiem. Wagonik ma służyć, jako atrakcja turystyczna.

  Wagonik w kamieniołomie

  Obszar kamieniołomu porasta niepowtarzalna, pionierska fauna. Teren stał się także domem dla wielu zwierząt, zwłaszcza różnorodnych gatunków ptactwa. Z półek skalnych pozostałych po wyrobiskach rozciągają się przepiękne widoki na całą okolicę. Dzikie ścieżki na terenie kamieniołomu i poza jego terenem poprowadzą nas do „Wilczego Stawu”, „Zasolnicy” – rezerwatu przyrody oraz na wzniesienie tzw. „Wołek”, gdzie znajdziemy ślady osadnictwa Łużyckiego sprzed 1000 lat p. n. e.

  Taras u podnóża zwałowiska zachodniego stanowi połączenie ze ścieżką do Sanktuarium Maryjnego, także z „Szlakiem Papieskim” oraz szlakiem prowadzącym na przełęcz „u Panienki” i Hrobaczą Łąkę.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł