Chaczkar

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Społeczność ormiańska obecna jest w Polsce od kilkuset lat. Ormiański krzyż przed Świątynią Opatrzności Bożej upamiętnia relacje polsko-ormiańskie oraz dedykowany jest św. Janowi Pawłowi II.

  Słowo chacz znaczy krzyż, a kar to kamień. Chaczkar to krzyż kamienny typowy dla Armenii, przedstawiony jako drzewo życia, z bogatą ornamentyką i symboliką ormiańską. U jego podstawy znajduje się kula, czyli Ziemia, zazwyczaj nie przedstawia Chrystusa. W Wilanowie chaczkar odsłonięto w 2018 r. jako dar Ormian dedykowany św. Janowi Pawłowi II jako przyjacielowi Armenii w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia pierwszej Republiki Armenii.
  Kościół Ormiańskokatolicki w Polsce jest pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet papieża. Wyróżnia go starożytny obrządek ormiański, zwłaszcza język liturgiczny staroormiański grabar. Na ziemie polskie Ormianie przybyli około 650 lat temu, dlatego wilanowski chaczkar upamiętnia także relacje polsko-ormiańskie. W XVII w. byli skupieni w archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego z parafiami w południowo-wschodniej Polsce. Archidiecezja uległa zagładzie w czasie II wojny światowej, ale obecnie posiada własny ordynariat, który podlega metropolicie warszawskiemu.
  W 2006 r. powstała Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, która gromadzi armenika, takie jak: druki, rękopisy, fotografie, szaty liturgiczne, naczynia liturgiczne, obrazy, sprzęty i pamiątki. Zbiory będą eksponowane na pierwszej wystawie „Thesaurus Armenorum. Skarbnica Ormian”, w muzeum powstającym w Warszawie.

  Adres: al. Rzeczypospolitej.