Centralne Muzeum Włókiennictwa

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Placówka mieści się w dawnej fabryce rodziny Geyerów. Posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej, a od 1972 r. organizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny.


  Ludwik Ferdynand Geyer jest wymieniany jako jeden z pionierów rozwoju łódzkiego przemysłu włókienniczego, a później jeden z najważniejszych na tym terenie fabrykantów. Pochodził z Brandenburgii, do Łodzi przybył w pierwszej połowie XIX w. i osiedlił się w południowej części ul. Piotrkowskiej, w osadzie fabrycznej Łódka. Wkrótce wybudował Białą Fabrykę. Dzięki niemu w Łodzi stanął pierwszy komin fabryczny, a krosna w jego przedsiębiorstwie zaczęły poruszać się za pomocą maszyny parowej. Rodzina Geyerów rozwijała własne interesy, ale także działała na rzecz miasta (udział w budowie gmachów użyteczności publicznej). Naprzeciw Białej Fabryki powstał kompleks zabudowań z Czerwoną Fabryką, kamienicą biurową, wille i pałace fabrykanckie oraz park przypałacowy z ciekawymi gatunkami roślin. Po II wojnie światowej zakłady zostały znacjonalizowane i do lat 90. XX w. funkcjonowały jako ZPB „Eskimos”.
  Obecnie w Białej Fabryce mieści się nowoczesne Centralne Muzeum Włókiennictwa, w którym można poznać historię przemysłu włókienniczego, obejrzeć dawne tkaniny i sploty oraz ubrania, jakie ludzie nosili w XIX i XX w. Przy pracy można zobaczyć maszynę parową, żakard oraz selfaktor (przędzarkę z ruchomym wózkiem przenoszącym wrzeciona) ożywione dzięki nowoczesnym technologiom. Dawny ogród pełni funkcję parku miejskiego im. Wł. Reymonta oraz mieści Łódzki Park Kultury Miejskiej z typową dla XIX w. zabudową z domkami tkaczy, drewnianym kościołem przeniesionym z Nowosolnej oraz podmiejską willą letniskową.


  Adres: ul. Piotrkowska 282.

  Fabryka Ludwika Geyera zwana Białą Fabryką. Kapitel CC BY-SA 4.0
  Biała Fabryka. XIX w. Domena publiczna
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł