Muzeum Ziemi Leżajskiej

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Muzeum Ziemi Leżajskiej to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w gminie Leżajsk, do którego warto udać się na zwiedzanie podczas wakacji lub urlopu.
  Zespół Dworu Starościńskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Ziemi Leżajskiej, położony jest nieopodal leżajskiego rynku, przy ulicy Mickiewicza 22. Składa się z parterowego dworu i czterech również parterowych oficyn. Został wybudowany w latach 1760-1770 dla ówczesnego starosty leżajskiego Józefa Potockiego. Niekiedy bywa nazywany zamkiem.
  Mieściło się w nim gimnazjum miejskie, następnie liceum do 1975 r., a jako ostatnia – szkoła podstawowa. W 2004 r. zespół przejęło Starostwo Powiatowe w Leżajsku, z przeznaczeniem na muzeum. Cały obiekt poddany został gruntownej rewitalizacji – m.in. dzięki funduszom unijnym – i 1 stycznia 2008 r. już jako Muzeum Ziemi Leżajskiej otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających.
  W ofercie placówki znajdują się trzy ekspozycje stałe: Ekspozycja Historii Miasta i Regionu, Ekspozycja Etnograficzno-Zabawkarska oraz Ekspozycja Browarnicza. Ponadto działalność muzeum urozmaicają liczne wystawy czasowe, wykłady, seminaria popularno-naukowe oraz projekcje filmowe. Placówka organizuje również lekcje muzealne dla dzieci połączone z różnego rodzaju warsztatami.

  Muzeum Ziemi Leżajskiej

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł