Kocia Szajka

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  24 marca 2021 – Premiera pierwszego tomu serii – „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”.

  1. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Kocia Szajka to seria książek dla dzieci. Akcja książek z serii „Kocia Szajka” rozgrywa się w Cieszynie, tętniącym życiem i pełnym niespodzianek mieście leżącym na pograniczu polsko-czeskim. Miejscowe koty, o mocnym charakterze i dużej fantazji, pomagają policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek. Książki przeznaczone są do czytania dzieciom w wieku 6-8 lat, jak również do samodzielnej lektury. Duże litery, piękne ilustracje oraz wciągająca akcja powodują, że jest to świetna pozycja dla tych, którzy właśnie zaczynają czytać. Każdą część Kociej Szajki można czytać oddzielnie.

  2. Opis kontekstów historycznych

  Inspiracją do powstania serii były bajki na zamówienie, opowiadane przez Agatę Romaniuk na grupie Wieczorynka na Facebooku (http://bit.ly/2PuRz3n) przez cały wiosenny lockdown 2020 roku. Autorka spełniała życzenia dzieci, improwizując opowieści wokół zgłoszonych jej tematów – przygody kotów Loli i Komandosa, okazały się tak wciągające, że powstała z nich książka, promująca niejako Cieszyn. Opowiadania były one z założenia niedoskonałe, niedomknięte, „niedopieczone” – jak to określa sama twórczyni, przez co mogły żywo korespondować z emocjami małych odbiorców. Pośród bohaterów wieczorynek pojawiało się dużo kotów o wyjątkowych biografiach i charakterach. Ich historie stały się bezpośrednią inspiracją do napisania pierwszego tomu serii: „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”. Akcja książek z serii „Kocia Szajka” rozgrywa się w Cieszynie, mieście pełnym niespodzianek. Miejscowe koty – szajka składa się z siedmiu kotów, o fantazyjnym umaszczeniu i nie mniej barwnych osobowościach, które bardzo lubią detektywistyczne wyzwania. Każdy z kotów ma w grupie swoją rolę. Chociaż mocno różnią się między sobą upodobaniami, stylem życia i charakterem, potrafią ze sobą świetnie współdziałać.Kluczowe decyzje są zawsze poprzedzone dyskusją, niekiedy zażartą – koty jeżą się, prychają i stroszą wąsy – ale zawsze zakończoną korzystnym dla wszystkich kompromisem. Koty potrafią również mądrze dzielić się zadaniami, mają wzajemny szacunek dla swoich indywidualnych umiejętności. W kolejnych tomach poszczególni członkowie Szajki są odpowiedzialni za prowadzenie śledztwa i każdy z nich na swój sposób radzi sobie z powierzonym mu zadaniem. Młodzi czytelnicy mają okazję, wraz z bohaterami książek, poznać symbole Cieszyna – między innymi Most Przyjaźni, Teatr im. Adama Mickiewicza, a także Wzgórze Zamkowe, rynek, ulicę Trzech Braci i wiele innych. Na kartach książek znajdziemy także mapki miasta, które przybliżają czytającym topografię Cieszyna i umożliwia zwiedzanie miasta szlakiem „Kociej Szajki”. Koty operują niekiedy cieszyńską gwarą, używają lokalnych powiedzonek. Charakteryzują się wspaniałym poczuciem humoru. Atmosferę Cieszyna dobrze oddają oryginalne ilustracje autorstwa Malwiny Hajduk, utrzymane w ciekawej stylistyce retro.

  Kocia Szajka

  24 marca 2021 – miała miejsce premiera pierwszego tomu serii – „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”, 16 czerwca 2021 odbyła się premiera drugiego tomu serii – „Kocia Szajka i ucho różowego jelenia”, a kolejne dwa tomy na fali sukcesu poprzednich części miały swoje premiery: 27 października 2021- „Kocia Szajka i napad na moście” i 9 marca 2022 r.– „Kocia szajka i duchy w teatrze”. Kocia Szajka z uwagi na promocję miasta Cieszyn stała się produktem lokalnym, motywy Kociej Szajki można znaleść w Muralach przy ul. Stalmacha w Cieszynie. Odbywają się akcje czytania dzieciom w przestrzeni Cieszyna, co sprawia, że historia sławnych kotów jest żywa w mieście. Pojawiają się gadżety promujące Kocią Szajkę, co także wpływa na identyfikację młodego pokolenia z miejscem zamieszkania.

  Województwo:      śląskie                                                             

  Gmina:      Cieszyn       

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł