Dwór Horodyńskich w Kotowej Woli

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Dwór postawił w 1774 roku podkomorzy Kajetan Kraiński. Obiekt miał łącznie czternaście pokoi. Posiadał też piwnice. Natomiast w 1872 roku właścicielem dworu stał się Franciszek Popiel, który był rządcą majątku Dolańskich w Sokolikach. Następnie obiekt nabył Żyd – Rachimel Kanarek. W 1906 roku sprzedał dwór rodowi Horodyńskich. Którzy byli właścicielami opisanego wcześniej dworu – w Zbydniowie.
  W rezydencji zamieszkał Jan Witalis Konstanty Horodyński. Niestety, właściciel był osobą uwielbiającą dobrze i dużo się bawić. Kiedy zmarł jego ojciec, to bawił się i egzystował na koszt swojej matki. Następnie ożenił się z córką starosty austriackiego i został wydziedziczony. Jednak mógł korzystać z rodzinnych dóbr. Los nie okazał się łaskawy dla Jana. Jego żona przedwcześnie umarła. Były dziedzic mieszkał w Kotowej Woli do 1994 roku. Po konfiskacie rodzinnych dóbr Horodyński wyjechał do Francji. Tam zakończył swój żywot.
  Po drugiej wojnie zabytek przekazano Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Obiekt służył bezdomnym i ubogim. W latach pięćdziesiątych mieściła się tu szkoła i następnie przedszkole. Było tu również mieszkanie dla nauczycieli.
  Od lat siedemdziesiątych dwór zaczął popadać w ruinę. Był okradany i niszczony. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych Dominik Horodyński odzyskał dwór w Kotowej Woli (a także w Zbydniowie). Na kupno dworu w Kotowej nie było chętnych. Dlatego zrujnowany zabytek ponownie stał się własnością Gminy Zaleszany.
  Odbudową dworu od 2011 roku zajęło się Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Wolan”.
  Warto wspomnieć, że 30 grudnia 2019 roku Fundacja Fundusz Lokalny SMK otrzymała w drodze darowizny od Stowarzyszenia Mieszkańców Odnowy Wsi „WOLAN” – Dwór Horodyńskich w Kotowej Woli.