Rezerwat przyrody w Pniowie „Kotewka” Orzech Wodny

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Rezerwat został utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa z dnia 20 marca 1956 r. w celu zachowania ze względów naukowych naturalnego środowiska chronionego gatunku rośliny wodnej-orzecha wodnego.

  Głównym zadaniem w zakresie ochrony rezerwatu jest utrzymanie właściwych stosunków wodnych w zbiorniku i jego otoczeniu dla zachowania optymalnych warunków do rozwoju kotewki orzecha wodnego.
  Pod względem geograficznym teren rezerwatu położony jest w północno-wschodniej części Kotliny Sandomierskiej kontaktowej miedzy Równiną Rozwadowską i Doliną Sanu. Odległość między Radomyślem (siedzibą gminy), a rezerwatem wynosi ok. 7 km.

  Rezerwat „Pniów ” – rezerwat florystyczny roślin zielonych o dominującym, wodnym typie środowiska, częściowy, o powierzchni 4,15 ha, położony jest na terenie wsi Pniów. Obejmuje fragment starorzecza Sanu.

  Nasiona kotewki zawierają dużą ilość skrobi i są jadalne. W czasach wczesnohistorycznych mielono je na mąkę. Kolczaste orzechy kotewki stosowano w średniowieczu w celu ochrony przed złodziejami, rozsypując je wokół zabudowań, a także na polu bitwy dla powstrzymania konnicy nieprzyjaciela. Nazwa rodzaju Trapa nawiązuje do kształtu owoców; w średniowiecznej łacinie caldtra-pa oznaczała czteroramienną kotwiczkę.

  Województwo: Podkarpackie

  Gmina: Radomyśl nad Sanem