Przejście podziemne z mozaikami Tadeusza Drążkiewicza

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania:

  70. / 80. XX w.

  Opis cech fizycznych:

  Mozaika wykonana z porcelitu i drobnych płytek ceramicznych zlokalizowana w przejściu podziemnym pod ul. Narutowicza w Sosnowcu.

  Opis kontekstów historycznych:

  W Sosnowcu, w pobliżu terenów dawnej kopalni węgla kamiennego „Sosnowiec” w miejscu nieoczywistym bo w przejściu podziemnym pod ulicą Gabriela Narutowicza ściany zdobią mozaiki autorstwa Tadeusza Drążkiewicza.

  Ten zagłębiowski artysta żyjący i tworzący w latach 1932-2009 praz 30 lat był plastykiem KWK „Sosnowiec”. Uprawiał grafikę, malarstwo, rysunek. Zajmował się grafiką użytkową, malarstwem sztalugowym i monumentalnym, formami przestrzennymi, projektowaniem wnętrz, aranżacją wystaw oraz mozaiką.

  Przejście podziemne powstało w roku 1976, kiedy przebudowywano ówczesną ul. Ludwika Waryńskiego (obecną Gabriela Narutowicza) dobudowując kolejne pasy dla ruchu kołowego.

  Ściany przejścia podziemnego wyłożono tłuczonym białym porcelitem, mozaiką z drobnych płytek ceramicznych w kolorze niebieskim oraz białymi płytkami elewacyjnymi.

  Mozaiki pt. „Geneza” oraz „Wolne ptaki” usytuowane są w centralnej części ścian ocznych tunelu W „Genezie” z elementów ceramiki stworzono motywy drzew, kwiatów, roślin wyrastających z ziemi, ukazano skamieniałości i karboński las z pokładami węgla. Natomiast na drugiej ścianie artysta ujął w locie kolorowe ptaki.

  Tematy zawarte w mozaikach miały nawiązywać do pracy górnika, który idąc do kopalni widział prehistoryczny świat a wracając – cieszące się wolnością skrzydlate stworzenia.

  „Geneza” Tadeusz Drążkiewicz, fot. Mariusz Binkiewicza

  Pod koniec lat 90. XX wieku, w związku ze stagnacją przemysłu ciężkiego i likwidacją kopalni przejście rzadziej użytkowane ulegało dewastacji. Na mozaikach pojawiło się graffiti, obiekt niszczono i używano niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Wówczas zrodził się pomysł na likwidację obiektu, jednakże ostatecznie postanowiono przebudować przejście. W 2017 roku przeprowadzono remont i pomimo dużych zniszczeń oraz konieczności dostosowania tunelu dla osób niepełnosprawnych ocalono część elewacji z płytek szkliwionych i mozaiki oraz tłuczonki, jak również kamienną posadzkę tunelu.

  „Wolne ptaki” Tadeusz Drążkiewicz, fot. Mariusz Binkiewicz

  Dane identyfikacyjne:

  województwo śląskie

  Gmina Sosnowiec, Sosnowiec