Pole golfowe „Srebrne Stawy”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Data otwarcia 2013 r.

  Pole golfowe w Bytomiu to miejsce, które zachwyca. Intensywna zieleń, piękne stawy i malownicze pagórki. Ta zielona enklawa powstała na terenach, gdzie wcześniej działała Kopalnia „Szombierki”. Jest to największy projekt rewitalizacji terenu poprzemysłowego w Polsce.

  Pole golfowe w Bytomiu – Szombierkach. W tle pozostałości po kopalni.

  Zróżnicowana topografia terenu, malownicze stawy, bogata flora i fauna, w tle pokopalniane i rewitalizowane chałdy – to niewątpliwie teren, który zachwyca swoją unikatowością. 

  Właścicielem terenów „srebrne Stawy” jest Armada Golf Club. Znajduje się na nich: 9 dołkowe pole golfowe, driving green – 10 zadaszonych stanowisk treningowych, putting green, chipping green. Przy klubie działa również Akademia Golfa oferująca naukę gry w golfa dla dzieci i dorosłych.

  Pole golfowe w Bytomiu – Szombierkach.

  Historia przed powstaniem tych zielonych terenów związana jest z istnieniem przez ponad sto lat Kopalni Szombierki.

  Początki kopalni sięgają roku 1855, kiedy to nadano pole górnicze Hohenzollern.

  Ostatecznie kopalnia powstała w 1870 w wyniku połączenia pól górniczych Hohenzollern oraz nadanych 31 marca 1869 pól Comtesse, Elinor oraz Kleine. Kopalnia początkowo była własnością Joanny Schaffgotsch. W latach 1870–1873 zbudowano 2 szyby: Hohenzollern (Ewa) i Kaiser Wilhelm (Krystyna) Uroczyste oddanie szybów nastąpiło 8 lipca 1873, natomiast pierwszy wagonik węgla został wydobyty 5 września 1873.
  W pierwszym roku kopalnia wydobyła 4627 ton węgla zatrudniając 180 pracowników.

  W latach 1882–1922 była częścią utworzonej w latach 60 XIX wieku kopalni Paulus-Hohenzollern. Od roku 1922 ponownie stanowiła osobny zakład. Nazwę kopalni i szybów zmieniono w 1945 r., po przyłączeniu Bytomia do Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1945–1957 kopalnia należała do Rudzkiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.

  Stawy pokopalniane na polu golfowym.


  Przy kopalni, od września 1945 r. przez lata 40 XX wieku działał obóz pracy przymusowej organizowany przez MBP. Składał się z 5 baraków.
  1 kwietnia 1957 została włączona do Bytomskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.1 stycznia 1970 została do niej przyłączona kopalnia Karol w Orzegowie.
  1 września 1993 roku nastąpiło połączenie kopalni Centrum z kopalnią Szombierki; utworzono tym samym Kopalnię Węgla Kamiennego Centrum-Szombierki.
  1 stycznia 1996 roku rozpoczęto likwidację ruchu Szombierki. 1 marca tegoż roku zakończono wydobycie w tymże ruchu. Większość zabudowań ruchu Szombierki (poza Szybem Krystyna i Ewa) została rozebrana do 2001 roku.