Dolomity Sportowa Dolina 

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Istnieje od 1 grudnia 2002 roku.

  Centrum narciarsko-snowboardowe znajdujące się w Suchej Górze w Bytomiu z wyciągami i kompleksem usługowym. Dodatkowym atutem ośrodka jest położenie w niezwykle malowniczym i atrakcyjnym przyrodniczo miejscu, a jednocześnie w pobliżu innych dużych miast Śląska. Jego główną atrakcją jest szeroka trasa narciarska i dwa wyciągi talerzykowe. Idealne miejsce do nauki jazdy na nartach czy snowboardzie.

  Stok narciarski Sport Dolina.

  Sportowa Dolina powstała w jednej z dzielnic Bytomia – Suchej Górze, na terenach poprzemysłowych, w wyrobisku dawnej kopalni dolomitu „Blachówka”. Ponad 30-hektarowy teren otacza olbrzymi las z wyjątkowo pięknym i bogatym przyrodniczo rezerwatem Segiet (nawet 150-letnie buki o wysokości 35-40 m). Las i wzbogacające krajobraz skały dolomitowe stwarzają wyjątkowy, zdrowotny mikroklimat, co dodatkowo zachęca do relaksu i uprawiania sportów. W pobliżu przebiega linia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Sport Dolina (wcześniej Dolomity Sportowa Dolina) dysponuje wyciągami narciarskim i 400 m trasą zjazdową. Działa tu szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzetu narciarskiego, serwis i restauracja. W pobliżu znajduje się również mini ZOO.

  Mini ZOO

  Kopalnia od 1856 roku do lat 70-tych XX w. wydobywała metodą odkrywkową rudy metali ciężkich, a później skałę dolomitową. Wydobycie wstrzymano ze względu na sąsiedni rezerwat Segiet. Obecnie sam kamieniołom również objęty jest ochroną i stanowi tzw. stanowisko dokumentacyjne „Blachówka” a cały teren objęty jest programem ochrony przyrody NATURA 2000 wdrożonym przez Unię Europejską. Wąski z opadającymi pionowymi skalnymi ścianami. Najbardziej spektakularny widok obejmuje zachodnie skalne zbocza dochodzące do 60-ciu metrów wysokości. Jego dnem prowadzi ścieżka. W niedalekiej odległości od kompleksu sportowego natrafiamy na niewielki urokliwy staw, za którym po lewej stronie w dolomitowym zboczu widać otwór prowadzący do starej sztolni.

  Kamieniołom Blachówka.

  Jest zakratowana i niedostępna dla zwiedzających. Stanowi fragment systemu podziemi tarnogórsko-bytomskich o długości ponad 300 kilometrów, co czyni to miejsce unikatowym na skalę światową. W jej korytarzach żyje jedna z największych w Europie populacja nietoperzy, których jest to aż 10 gatunków, m.in. nocek duży i gacek brunatny. Ich liczebność podczas zimowania, według różnych źródeł, wynosi od ponad 6 do ponad 10 tys. osobników. Sztolnie te należą do starej pruskiej Królewskiej Kopalni Srebra i Ołowiu „Fryderyk”. Kruszce wydobywano tutaj już w XII wieku.

  W sąsiedztwie znajduje się Rezerwat Segiet. Przylega on do kamieniołomu „Blachówka” od strony Bytomia.

  U wylotu kamieniołomu „Blachówka” i w sąsiedztwie rezerwatu Segiet znajduje się właśnie ośrodek rekreacyjny Dolomity Sportowa Dolina.