Powieści z Sosnowcem w tle

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Data powstania:

  W roku 2011 ukazała się powieść pt. „Korzeniec” pierwsza z trzech książek autorstwa Zbigniewa Białasa, której tłem jest miasto Sosnowiec. W kolejnych latach ukazały się pozostałe części „trylogii sosnowieckiej”: „Puder i pył” (2013) oraz „Tal” (2015).

  Opis cech fizycznych:

  nie dotyczy

  Opis kontekstów kulturowych:

  Autorem powieści jest urodzony w Sosnowcu Zbigniew Białas – anglista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, redaktor i współredaktor kilkunastu tomów naukowych, tłumacz.

  Zbigniew Białas, źródło: https://bibliog3.wordpress.com/

  Tytuł pierwszej powieści, zainspirowanej kafelkiem umieszczonym w posadzce sosnowieckiego domu przy ul. Żytniej 16, odnosi się do jednego z bohaterów: Alojzego Korzeńca. Z pozoru prosta kryminalna historia, kiedy to na nasypie kolejowym znalezione zostają pozbawione głowy zwłoki miejscowego glazurnika Alojzego Korzeńca, staje się okazją do opowieści o Sosnowcu i jego mieszkańcach.

  Kolejna książka zatytułowana „Puder i pył” ukazuje dalsze losy bohaterów pierwszej powieści. Jej akcja toczy się już w czasach po pierwszej wojnie światowej. Autor zwraca między innymi uwagę na znane i cenione postacie takie jak Jan Kiepura oraz Pola Negri. Artystów, którzy mieli wpływ na historię miasta. Bowiem Sosnowiec to nie tylko kopalnie i huty oraz zakłady włókiennicze, ale również zwykłe życie „niezwykłych” ludzi. Z jednej strony pył zakładów przemysłowych, a z drugiej – puder na twarzach aktorów.

  „Tal” będący trzecią powieścią z Sosnowcem w tle nawiązuje do prawdziwych wydarzeń z lat 30. XX wieku. W mieszkającej przy ulicy Rybnej rodzinie Pawła Grzeszolskiego dochodzi do serii tajemniczych zgonów. Policja podejrzewa otrucie talem i aresztuje Grzeszolskiego tym bardziej, że mężczyzna będący inżynierem chemikiem ma możliwość zdobyci trującej substancji. Mieszkańcy Sosnowca już przed procesem wydają wyrok na „truciciela z Sosnowca”. „Tal” jest powieścią o miłości i nienawiści, metaforą społeczeństwa, które stoi na krawędzi przepaści.

  Fragmenty powieści Zbigniewa Białasa emitowane były na antenie Programu 2 Polskiego Radia. W roku 2011 „Korzeniec” w interpretacji Mariana Opani, a w 2013 roku „Puder i pył” w interpretacji Grzegorza Damięckiego.

  Pierwsza powieść z „sosnowieckiej trylogii” prezentowana była na deskach teatru. Wersję teatralną „Korzeńca” przygotował Teatr Zagłębia w Sosnowcu, prapremiera w reżyserii Remigiusza Brzyka miała miejsce 26 maja 2012 roku. Wersję telewizyjną na potrzeby Teatru Telewizji zrealizowali Remigiusz Brzyk oraz Marcin Koszałka. Spektakl emitowano 1 kwietnia 2014 roku.

  Korzeniec na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, fot. Maciej Stobierski, źródło: https://teatrzaglebia.pl/spektakl/korzeniec-2/