Stok narciarski w Sosnowcu

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Akt erekcyjny, archiwum Wydziału Inwestycji Miejskich UM Sosnowiec, źródło:http://kuriermiejski.com.pl/

    Data powstania:

    lata 2002 -2004

    Opis cech fizycznych:

    Sztucznie utworzone wzgórze w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze o powierzchni 8 ha, kubaturze 382 000 m3, rzędnej szczytu 319,4 m n. p. m.

    Opis kontekstów historycznych:

    Akt erekcyjny sporządzono w dniu 3 kwietnia 2002 roku. Powstanie górki zainicjowały władze Sosnowca dla uczczenia setnej rocznicy nadania praw miejskich w ramach rewitalizacji terenów pokopalnianych z materiału z likwidacji hałdy byłej kopalni Sosnowiec. Na generalnego wykonawcę wybrano kopalnię piasku „Maczki-Bór” firmę posiadającą zaległości finansowe wobec miejskiej kasy. Postanowiono w ten sposób dokonać kompensaty tych należności uzupełniając inwestycję środkami z budżetu gminy.
    Kształt architektoniczny przedsięwzięciu nadali wybitni architekci Jurand Jarecki i Marek Gierlotka z Architektonicznego Atelier Realizacyjnego „ARAR” w Katowicach.

    Projekt konstrukcyjno-budowlany opracował zespół projektowy z „ABS-Inżynieria Środowiska” w Sosnowcu. Pierwotnie Całoroczne Centrum Sportowo – Rekreacyjne zakładało powstanie stoku narciarskiego, toru bobslejowego, skoczni narciarskiej, kręgielni, ścianki wspinaczkowej, wieży widokowej, zimowego lodowiska oraz niewielkiego pola golfowego. Część z wymienionych obiektów planowanych w miejscu powstającego obecnie Zagłębiowskiego Parku Sportowego nie doczekało się realizacji. Natomiast odbioru końcowego Górki Środulskiej dokonano w 2004 roku a dwa lata później otwarto na stoku Kompleks Rekreacyjno-Sportowy.

    Do 2010 roku stok narciarski był wydzierżawiony firmie prywatnej i funkcjonował jako Dolomity Sportowa Dolina 2. Po przejęciu obiektu przez miasto w 2011 roku zarządzany jest on przez MOSIR Sosnowiec. Na stoku znajdują się trzy trasy narciarskie o długości 450 m, 300 m oraz 150 m. Dośnieżane trasy obsługiwane są przez trzy wyciągi orczykowe i posiadają sztuczne oświetlenie.

    Na terenie znajduje się również wypożyczalnia sprzętu sportowego, serwis i szkoła narciarska, szkoła snowboardowa oraz bar.

    Górka Środulska zlokalizowana jest na terenie parku, w którym utworzono ścieżki piesze i rowerowe, siłownie plenerową, ogród jordanowski oraz wybieg dla psów.

    Dane identyfikacyjne:

    województwo śląskie

    Gmina Sosnowiec, Sosnowiec

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł