Sławkowskie stodoły

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: ok. XIX w.

  Opis cech fizycznych:

  Wjeżdżając do miasta ulicą Wrocławską, a następnie kierując się w stronę rynku wzdłuż ulicy Hallera, napotkać można ciąg charakterystycznych stodół. Pierwotnie obiekty te, budowane były z kamienia i drewna. Pierwszy budulec wykorzystywano do stawiania konstrukcji w formie filarów. Ściany stodół wypełniano drewnem, przy użyciu metody sumikowo – łątkowej. Drewniana więźba dachu kryta była słomianą strzechą. Dachy najczęściej posiadały konstrukcję dwuspadową, z rzadka wykorzystywano też formę dachu czterospadowego.

  Opis kontekstów historycznych:

  Usytuowanie budynków po za obszarem historycznego centrum, jakim był miejski rynek nie było przypadkowe. Miało to uchronić najważniejszą część miasta wraz z jego budynkami, przed rozprzestrzenianiem mogącego się zdarzyć pożaru. Stodoły z uwagi na wykorzystany do ich wznoszenia budulec, oraz zboże, słomę i siano, które w nich przechowywano, mogły być źródłem niekontrolowanego pożaru. Ogień w budynkach gospodarczych tego typu rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Był to żywioł, z którym Sławków toczył nierówną walkę na przestrzeni wieków. Ostatni największy pożar miasta miał miejsce w roku 1919. Z uwagi na ilość tego typu zdarzeń w 1905 r. powstała w Sławkowie Straż Ogniowa Ochotnicza. Ciekawostką jest fakt, że strażacy znaleźli się także wśród straży obywatelskiej, którą powołano podczas istnienia Rzeczpospolitej Sławkowskiej. Do czasów dzisiejszych nie zachowały się XVIII w. obiekty, które pierwotnie stały przy drodze prowadzącej do rynku. W ich miejscu stoją wykonane w późniejszym okresie i z innego budulca, czyli cegły. Ściany wypełnione tym materiałem były dużo bardziej odporne na niszczycielskie działanie ognia. Budulec pozyskiwany z miejscowej cegielni nierzadko łączony był z historycznym łamanym kamieniem, który do dziś pozostał w formie filarów, płynnie połączonych z ceglanymi ścianami. Dachy pokryte zostały cementową dachówką.

  Stodoły to ciekawy element historycznej zabudowy miasta, który jest interesującą formą założenia urbanistycznego, obiektów o tej samej funkcji. Zgrupowanie tych budynków w jednym miejscu, mocno ograniczało prawdopodobieństwo zarzewia pożaru w różnych częściach miasta. Podobne zbudowania gospodarcze spotkać można w miejscowościach Mstów oraz Żarki, leżących na północy województwa śląskiego.

  Województwo: śląskie

  Gmina: Sławków, powiat będziński, region Zagłębie Dąbrowskie

  lokalizacja: ul. Hallera

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł