Herbatka, „Zielona herbatka” i Cioch – zagórskie stawy

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania:

  nieznany

  Opis cech fizycznych:

  nie dotyczy

  Opis kontekstów kulturowych:

  Staw Herbatka doskonale widoczny jeszcze na mapach z lat 50. ubiegłego wieku, dziś znika w łanach trzciny pospolitej zarastającej jego nieckę. Jednakże niegdyś, kilkadziesiąt lat temu był to niezwykle popularny akwen wodny chętnie odwiedzany przez przez mieszkańców Zagórza (dzielnicy Sosnowca). W letnie popołudnia na brzegiem stawu można było spotkać grupki odpoczywających, kąpiących się, czasem biesiadujących ludzi.

  Swoją nazwę Herbatka zawdzięcza specyficznej barwie wody wynikającej z obecności w tym miejscu glinki, bądź też raczej występowaniu rud darniowych. Drugą cechą, wspominaną przez okolicznych mieszkańców była wyjątkowa temperatura akwenu porównywana do „ciepłej herbaty”.

  Dziś Herbatka od południa stanowi rozlewisko porośnięte olszami czarnymi. W płytkiej wodzie pomiędzy nimi rosną trawy oraz turzyce, w głębi trzciny – czyniąc to miejsce wyjątkowo urokliwym.

  Herbatka i Cioch na mapie z lat 50. XX w.
  1 – przystanek autobusowy Zagórze Expo Silesia (ul. Br. Mieroszewskich), 2 – ul. Modrzewiowa, 3 – granica lasu Zagórskiego (szlaban), 4 – Herbatka, 5 – „siostrzana” Herbatka, 6 – „Zielona Herbatka”, 7 – Cioch. Mapa pochodzi ze str. int. mapy.orsip.pl., opis i opracowanie: Artur Ptasiński

  Tuż obok, zaledwie kilka metrów na zachód od Herbatki znajduje się drugi staw („siostrzana Herbatka”). I on nie ubłaganie zarasta, jednak jest w nim jeszcze sporo wody. Na środku „siostrzanej” Herbatki znajduje się mała wysepka.

  Kolejny staw zagórski – Cioch zlokalizowany jest tuż przy granicy z dąbrowską dzielnicą Staszic. Legenda głosi, że w jego głębinach kryje się szyb tajemniczej kopalni. Cioch niegdyś był, podobnie jak Herbatka, miejscem niedzielnego wypoczynku okolicznej ludności. Nad brzegiem stawu urządzano rodzinne pikniki, łowiono ryby. Tu wypoczywali żołnierze z pobliskiej jednostki wojskowej (11 Pułk Kolejowy z Przemyśla, później 2 Pułk Kolejowy z Inowrocławia).

  Dzisiaj nieliczni spacerowicze, odwiedzający Lasek Zagórski obserwują wysychające z roku na rok śródleśne jeziorka.

  Dane identyfikacyjne:

  województwo ślaskie

  Gmina Sosnowiec, Sosnowiec-Zagórze