Ogrody przy Zespole Zamkowo-Parkowym w Baranowie Sandomierskim

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  XX w. (obecna aranżacja), jednak park przyzamkowy istniał tu od powstania pałacu, czyli od XVI w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Ogród w stylu angielskim:

  Ogród miał być zgodny z naturą, dlatego usytuowany został poza murami rezydencji. Kompozycje roślinne są naturalne, niewidoczna jest w nich ingerencja człowieka. Rabaty kwiatowe i trawniki rozsiane swobodnie, nie są uporządkowane jak to ma miejsce w przypadku barokowych założeń.

  Ogród w stylu francuskim:

  Inspirowany renesansowymi ogrodami włoskimi, ogród ten cechuje się regularnością. Zazwyczaj jest to dwuboczna symetria względem alejki głównej z okrągłym pośrodku kwiatowym klombem. Między roślinami przygotowano liczne ścieżki spacerowe.

  Ogród w stylu włoskim:

  Charakterystyczne dla tego typu ogrodu są układy kwaterowe, strzyżone formy roślin, liczne ścieżki spacerowe (tutaj zastosowano czerwony pińczowski piaskowiec), które prowadzą do ustawionej w centralnej części rzeźby (zazwyczaj jest to akt kobiecy).

  Ogród w stylu włoskim

  Opis kontekstów historycznych

  Zniszczony działaniami II wojny światowej Zamek w Baranowie w latach 1958–1968 przeszedł gruntowną restaurację. W otoczeniu pałacu powstały nowe ogrody, zaprojektowane przez prof. Gerarda Ciołka, historyka sztuki ogrodowej i architekta krajobrazu. Jego założenia nie zostały w pełni zrealizowane, m.in. nie powstały planowane trzy stawy. Projekt uzupełnił Alfred Majewski, który zajmował się rewitalizacją zamku. W ten sposób powstał geometryczny ogród kwaterowy charakterystyczny dla renesansu, popularnie nazywany ogrodem włoskim.

  Według źródeł kartograficznych z XIX w. wcześniejsze ogrody (parter geometryczny i ogród warzywny) wznosiły się w oddaleniu od zamku, na prawym brzegu rzeki Babulówki. Prace melioracyjne i regulacja koryta rzeki, które nastąpiły w przyszłym stuleciu doprowadziły do zniszczenia ogrodów. Przed elewacją frontową wznosiły się dwie oficyny tworzące tzw. cour d’honneur. Po pierwszym pożarze rezydencji zmienił się jej układ, jak również szyk dróg dojazdowych i założenie architektoniczne ogrodowe, które opracował wspomniany już prof. Ciołek.