Kościół Wszystkich Świętych i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Od XIII w. do czasów obecnych.

  Kościół Wszystkich Świętych i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin  to rzymskokatolicka świątynia parafialna we wsi Chorzelów. Parafia powstała prawdopodobnie w XIII wieku. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1326. W 1526 biskup Piotr Tomicki zlikwidował parafię, a kościół stał się filią parafii w Mielcu. Przed rokiem 1566 wzniesiono nową drewnianą świątynię (według innych źródeł ta powstała w 1637). 20 sierpnia 1637 biskup krakowski Tomasz Oborski konsekrował ołtarz. W 1792 r. pojawia się informacja, że kościół jest „starodawny i kilka razy gruntownie restaurowany i przez ks. Tomasza Spychajewskiego prepozyta mieleckiego z gruntu odnowiony”. W 1854 z parafii w Mielcu wydzielono parafię Wszystkich Świętych W Chorzelowie. 7 lipca 1881 w kościele odbył się chrzest Władysława Sikorskiego, późniejszego generała i premiera. Obecną budowlę wzniesiono w latach 1900–1907 z fundacji rodziny Tarnowskich. Kościół został zaprojektowany przez lwowskiego architekta Teodora Talowskiego. Świątynię konsekrował 19 maja 1908 roku biskup tarnowski Leon Wałęga, w tymże roku zburzono stary kościół.

  Świątynia jest neogotycką, trójnawową pseudobazyliką. Z zachodu do bryły kościoła asymetrycznie dostawiona jest wieża. Dach kościoła jest okryty miedzianą blachą, na skrzyżowaniu naw znajduje się sygnaturka. Empora jest wsparta na dwóch neoromańskich kolumnach. Wyposażenie wnętrza jest bardzo bogate. W większości zostało przeniesione do nowego kościoła ze starego. Ołtarz główny barokowy z około 1637 r., odnowiony i uzupełniony w 1938 r. z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem tzw. MB Chorzelowskiej, będącym kopią cudownego obrazu z Dzikowa z przełomu XVII/XVIII w. Ołtarze boczne, dwa barokowe z XVII w., jeden późnobarokowy z około 1700 r. z barokowymi obrazami z XVIII w.: św. Karola Boromeusza, św. Teresy z Avilla. Ponadto rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, barokowa z XVIII w. Prospekt organowy z około 1700 r. Chrzcielnica barokowo-klasycystyczna z 1. poł. XIX w. Rzeźby: MB z Dzieciątkiem, gotycka z 1. poł. XV w.; 2. Chrystus Zmartwychwstały, późnobarokowa z XVIII w.; 3. krucyfiks późnobarokowy z XVIII w. Epitafium Wysockiego (zm. w 1834) i jego siostry Tekli Wysockiej (zm. w 1839) wykonane z fundacji Elżbiety z Wysockich Tarnowskiej. Dwa dzwony gotyckie, pierwszy mały z napisem minuskułowym z 1485 r. oraz trzema reliefowymi plakietkami z Ukrzyżowaniem, drugi większy również z XV w.

  Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin

  W ołtarzu głównym przechowywany jest cudowny obraz Matki Bożej Królowej Rodzin. Namalowany techniką olejną na płótnie o wymiarach 88 x 66 cm. Na obrazie przedstawiona jest Maryja trzymająca Dzieciątko Jezus. Maryja ma założoną czerwoną suknię oraz niebieski płaszcz, Jezus jest okryty białą chustą. W tle znajduje się Józef z Nazaretu, przedstawiony jako starzec z brodą, okryty brązowym płaszczem. Po jego lewej stronie znajduje się rzeka, przy której brzegu rośnie drzewo oraz wznosi się zabudowa posiadłości, prawdopodobnie jest to jeden z majątków rodziny Tarnowskich. Przed Marią znajduje się zielonkawy stół, po który m chodzą 3 ptaki. Jeden z nich wyjada winogrona z talerza. Poniżej widnieje napis:

  “Dzikim Ptakom i Zwierzom Bóg pokarmy daje

  Dla dzikich się grzeszników Sam pokarmem staje

  Tak Świętego Bankietu w Dzikowskim obrazie

  Józef pilnuje z Panną niepodległą skazie.”

  Do Chorzelowa wizerunek trafił około 1814 roku. Choć zdobił jeden z ołtarzy w starym kościele, to w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach znalazł się w przydrożnej kaplicy i tam przebywał zapomniany aż do 1975 r. Odkryty przypadkowo przez ówczesnego miejscowego proboszcza, po odnowieniu został zatwierdzony do kultu uroczystym aktem intronizacji–8 września 1978 r. Trzydzieści lat później, w 2008 roku – dekretem biskupa tarnowskiego, kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych w Chorzelowie podniesiono do godności Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec-wiejska