Kaplica grobowa Boguszów oraz kapliczki wokół kościoła w Rzochowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1877 rok/ 1885 rok.

  Pozostałości zespołu dawnego kościoła św. Marka Ewangelisty w Rzochowie to dziś kaplica grobowa Boguszów, dawnych właścicieli Rzemienia i Rzochowa oraz kapliczki w linii ogrodzenia dawnego cmentarza przykościelnego, znajdujące się w Mielcu, na osiedlu Rzochów, przy ulicy Rzochowskiej, obok rzymskokatolickiego kościoła św. Marka Ewangelisty. Neogotycka kaplica została wybudowana w 1877. Zbudowana na rzucie kwadratu kaplica jest murowana i otynkowana. Dwuspadowy dach kryty jest dachówką, a cztery okna oraz drzwi są zamknięte ostrołukowo. Na szczycie ujętym obeliskami znajduje się napis: GROBOWIEC RODZINY BOGUSZÓW. Jest w niej pochowanych 7 osób z rodu Boguszów i Szaszkiewiczów, właścicieli pobliskiego Rzemienia. Kaplica ta po przeprowadzonych pracach remontowo-konserwatorskich ma służyć za kaplicę przedpogrzebową.

  BOGUSZ ZDZISŁAW  urodził się w 1837 r. w Rzemieniu, był synem Feliksa i Aleksandry z Reyów. Uczestniczył, razem z bratem Alfredem, w powstaniu styczniowym 1863-1864. W 1874 odziedziczył majątek rzochowski po ojcu (Feliksie). Ożenił się z Jadwigą Chołoniewską i miał z nią dwoje dzieci-Aleksandrę i Feliksa (zm. 1876). Był kolatorem kościoła parafialnego w Rzochowie. Majątek rzochowsko-rzemieński przekazał córce Aleksandrze, która w 1886 r. wyszła za Gustawa Szaszkiewicza.

  Cztery kapliczki fundacji Anny Rusin zostały wybudowane w 1885 roku. Znajdowały się one w linii ogrodzenia dawnego cmentarza kościelnego. Są murowane i otynkowane, przykryte dwuspadowymi daszkami z blachy. Od frontu mają głębokie wnęki zamknięte łukami. W ostatnich latach przeprowadzono prace remontowo-konserwatorskie i odnowiono kapliczki.

  Pozostałości zespołu kościoła są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego. Drewniany kościół św. Marka z 1840 wraz drewnianą dzwonnicą został w 2010 roku przeniesiony do skansenu w Kolbuszowej i tam można go oglądać.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec

  Kaplica grobowa Boguszów dawniej.

  Kaplica grobowa Boguszów
  Kaplica grobowa Boguszów obecnie.
  Kaplica grobowa Boguszów i kapliczki obecnie.
  Kapliczki wokół kościoła w Rzochowie dawniej.
  Kapliczki wokół kościoła w Rzochowie dawniej.
  Kapliczki wokół kościoła w Rzochowie dawniej.
  Kapliczki wokół kościoła w Rzochowie obecnie.
  Kapliczki wokół kościoła w Rzochowie obecnie.
  Kapliczki wokół kościoła w Rzochowie obecnie.