Dynis Aleksander –  starosta, sługa biskupa krakowskiego   

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Lata życia

  XVII w.

  Opis Gminnego Cudu Regionuhttp://Źródło: http://historia.kozieglowy.org/

  Z historią Koziegłów związana jest postać Aleksandera Denisa (Dynisa), którego pamięć przetrwała do dzisiaj dzięki marmurowej tablicy w kościele parafialnym. Był jednym z zarządców koziegłowskiego zamku – sprawował urząd starosty. Prawdopodobnie Denis miał czarny kolor skóry i pochodził z południa Europy. Mógł być przykładem mody na egzotykę Europy.
  Pierwszą żoną Denisa była panna Chlewicka. Po jej śmierci wdowiec ożenił się z wdową Barbarą Chroniowską Rudnicką z Zagorzan. Oboje zmarli ok. 1636 roku. Aleksander i Barbara mieli w kościele parafialnym swoją kaplicę. Jeszcze przed śmiercią (1616) zbudowali dla siebie grobowiec i ozdobili marmurowym epitafium. W następnych latach zasypano grobowiec innymi kośćmi, a kaplicę zamieniono na schowek „rzeczy niekoniecznie przydatnych”.
  Sławy Denisowi przysporzył też Walerian Nekanda –Trepka, (1585-1640) fundując mu stronę w swojej książce – Liber generationis plebeanorum. Inny tytuł tej książki to; Liber chamorum (Księga chamów). Trepka lustrator tamtych czasów nie mógł zboleć, że ludzie tacy jak Denis posługiwali się tytułem szlacheckim, a pochodzili z plebsu.
  Tak Walerian Nekanda Trepka napisał o Denisie: „Dynis Aleksander, Murzyn, sługa biskupa krakowskiego. Temu zasługi dał był biskup… Za starostę w Koziegłowach był w Siewierszczyźnie. Żyw był i Anno 1633. Pojął był bękartkę pana Chlewickiego, co jej brat, też bękart, zwał się Rudnickim; o tym pod R. Z tą miał dwóch synów i dziewkę. Był służka, syn Formana z Koziegłów. Żywi byli rodzice oba jego i 1633, na przedmieściu folwark mieli. Ten syn uczył się pierwej kuśnierstwa, a służąc Dynisowi, za szlachcica udawał się. Jeden z jego synów, Rodacki, „chłop czarny, wysoki, dorodny, duży”, brał udział w wojnie 30-letniej, (…) Wychował się u Dynisa, potem wyprawiał go na żołnierską z lisowszczyki kilka razy i anno 1622. Zaś nadsługował p. Leśniowolskiemu, staroście zatorskiemu, i anno 1631. Chłop czarny, wysoki, dorodny, duży, miał lat w tem to roku ze 40 kilka. Potem od r. 1632 u pana starosty lelowskiego Szyszkowskiego nadsługiwał.
  Bawił i przy ojcu Dynisie. Rodawski drudzy go chłopi tak zwali. Tego, gdy z cesarskiej przyjechał anno 1637, zabił ktoś i pobrał od niego pieniądze i rzeczy.”.

  Dane identyfikacyjne

  Województwo:          śląskie                                                         

  Gmina:      Koziegłowy