Atrakcje przyrodnicze Gminy Koziegłów –  Rezerwat Przyrody „Cisy w Hucie Starej”  i Dęby w Postępie 

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Rezerwat Przyrody „Cisy w Hucie Starej” utworzony został 17 maja 1957 roku.   

  Opis Gminnego Cudu Regionu

  Na terenie Gminy Koziegłowy rosną dęby będące pomnikami przyrody. Pomiędzy Mysłowem a Pińczycami znajduje się natomiast Rezerwat Przyrody „Cisy w Hucie Starej”.
  Rezerwat Przyrody „Cisy w Hucie Starej” utworzony został 17 maja 1957 roku. Początkowo obszar ochrony miał zaledwie 1,70 ha, ale w 1978 roku powiększono go do 2,65 ha. Zajmuje powierzchnię 2,65 ha i chroni naturalne środowisko cisa w lesie mieszanym z udziałem sosny pospolitej, świerka pospolitego, olszy czarnej i dębu bezszypułkowego. W 1988 r. zidentyfikowano w rezerwacie ok. 80 okazów cisa pospolitego w wieku ok 90 lat. Jest częściowo ogrodzony drewnianymi palami przybitymi do pionowych słupków. Od strony wschodniej urządzono dość obszerny plac na kilka samochodów z dojazdem wąską drogą asfaltową łączącą się z szosą Pińczyce-Koziegłowy.
  Rezerwat położony jest tuż za domami Huty Szklanej. Natomiast wieś Huta Stara znajduje się za szosą do Pińczyc, w odległości ok. 3 km od obszaru chronionego. Drogą leśną przebiegającą częścią zachodnią rezerwatu i między wzgórzami, wyznaczony został szlak rowerowy koloru czarnego, długości ok. 11 km, łączący wieś Pińczyce poprzez Hutę Szklaną, Mysłów i Koziegłówki z Koziegłowami.
  Rezerwat cisów pod względem geologicznym leży na wychodniach górnego triasu oraz liasu, na tzw. Progu Woźnickim i Garbie Herbskim. Są to charakterystyczne, obłe pagórki wznoszące się średnio do wysokości ok. 350 m n.p.m., zbudowane z wkładów wapieni dolomitycznych zwanych „woźnickimi”, które zanurzone są w pstre i czerwone iły triasowe kajpru górnego retyku i w dodatku przykryte jeszcze od strony wschodniej grubymi płatami piasków i żwirów wieku liasowego, zwanych „połomskimi”. Wapienie woźnickie i iły czerwone to osad lądowo-morski powstały ok. 185 mln lat temu w różnych lagunach, estuariach i wysładzających się jeziorzyskach przy brzegu morza. Natomiast warstwy połomskie liasu – to wytwór lądowy powstały dzięki rwącym potokom i rzekom podgórskim a może nawet okresowym, częstym i długotrwałym powodziom.


  Ze świata zwierząt występują w rezerwacie liczne owady: z chrząszczy – kozioróg dębosz, z motyli – m.in. pawik i rusałka żałobnik.
  Zarejestrowani są tu nieliczni przedstawiciele płazów (traszki, żaby trawne), gadów (żmija zygzakowata, padalec, jaszczurki), ptaków (dzięcioły, gołębie, wilgi, szczygły) i ssaków (lis, tchórz, kuna leśna, niektóre gatunki nietoperzy, wiewiórka, dzik, sarna). Ten ubogi rejestr zwierząt jest zapewne spowodowany tym, że rezerwat był niegdyś trudno dostępny i z tego względu rzadko penetrowany przez zoologów.
  W Postępie rosną natomiast trzy dęby szypułkowe będące pomnikami przyrody. Znajdują się tuż za ogrodzeniem firmy Jurajska. Dostać do nich można się jedynie przez teren firmy, ponieważ brzeg rzeki, na którym rosną dęby jest gęsto porośnięty drzewami i krzewami.

  Dane identyfikacyjne

  Województwo:          śląskie                                                        

  Gmina:      Koziegłowy