Przeprośna Górka i Sanktuarium św. Ojca Pio

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  XX w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Przeprośna Górka tovwzgórze o wysokości 296 m n.p.m.vpołożone w Siedlcu, tuż przy administracyjnej granicy Częstochowy. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej, będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej.
  Najwyższy punkt wzniesienia (296,3 m n.p.m.) znajduje się nieco na południe od szosy łączącej Mirów z Siedlcem. Północny wierzchołek (296 m n.p.m.) na mapach bywa oznaczany jako Gąszczyk.
  Na wzgórzu znajduje się Sanktuarium św. Ojca Pio. W świątyni umieszczono relikwie św. Ojca Pio. Obok świątyni znajduje się droga krzyżowa i droga różańcowa.

  Droga krzyżowa. Źródło: fotopolska.eu

  Opis kontekstów historycznych

  Przeprośna Górka jest tradycyjnym miejscem odpoczynku dla pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę. Z tego miejsca widać wieżę jasnogórskiego sanktuarium, co skłania pielgrzymów do duchowego pojednania z Bogiem i ludźmi. Od tego zwyczaju wzięła się nazwa wzgórza.
  W 1989 roku przybyli do Polski członkowie Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego. Ten instytut zakonny został utworzony przez o. Domenico Labellarte, duchowego syna św. Ojca Pio. Ich pierwszym dziełem miłosierdzia była uruchomiona w Częstochowie jadłodajnia dla ubogich. Po pięciu latach pobytu w Polsce, z inicjatywy o. Eugeniusza Lorka na Przeprośnej Górce został wybudowany kościół Ośmiu Błogosławieństw pw. św. Archaniołów Michała, Gabriela, Rafała. Nazwa pochodzi stąd, że poświęcony w 1994 roku kamień węgielny został przywieziony z Góry Ośmiu Błogosławieństw w Ziemi Świętej. Kościół został konsekrowany i oddany do użytku 26 września 2011.
  Jeszcze w 2001 roku zapadła decyzja, że Przeprośna Górka będzie pierwszym w Polsce sanktuarium św. Ojca Pio. Stosowny zaś dekret abp Stanisław Nowak wydał we wrześniu 2006 roku. Wtedy też otrzymano z San Giovanni Rotondo dużą relikwię św. Ojca Pio. Jest to fragment tkaniny, którą święty ochraniał krwawiący stygmat na swojej piersi. Jej uroczysta intronizacja do kościoła odbyła się 25 maja 2007, w dniu 120. rocznicy urodzin św. Ojca Pio. Razem z figurą św. Ojca Pio znajduje się w dolnej części kościoła.
  Kościół otaczają Droga Krzyżowa i Droga Różańcowa. Ta pierwsza została wytyczona na trasie w kształcie serca, ulubionego symbolu św. Ojca Pio. Odległości pomiędzy poszczególnymi stacjami są takie jak na Via Dolorosa. Droga Krzyżowa została zaprojektowana przez częstochowskiego artystę Szymona Wypycha. Każda stacja jest otwartą Księgą Ewangelii z pojawiającą się postacią św. Ojca Pio. Obecnie w budowie pozostaje dom rekolekcyjny. Prowadzące sanktuarium Zgromadzenie Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego zamierza też wybudować kilka pustelni. Sanktuarium znajduje się na Szlaku Maryjnym Mariazell-Częstochowa. Od kilku lat nazywane jest też Górą Pojednania Narodów, bo pielgrzymują tu wraz z kadrą dowódczą żołnierze NATO.

  Sanktuarium. Źródło: fotopolska.eu
     Dane identyfikacyjne

  Województwo: śląskie
  Gmina: Mstów