Obelisk Niepodległości w Mielcu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  11 listopada 2018 roku.

  Na Skwerze 100-lecia Harcerstwa w Mielcu, tuż za pomnikiem Wolności, 11 listopada 2018 roku odsłonięty został Obelisk Niepodległości. Stanął w tym miejscu dla wszystkich mielczan i żołnierzy, którzy czynem zbrojnym, służąc w Legionach Polskich i innych formacjach wojskowych okresu I wojny światowej, Błękitnej Armii gen. Hallera w polskich korpusach w Rosji, a także w Polskiej Organizacji Wojskowej czynnie włączyli się w odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Dla dokładnie 250 osób.

  Idea takiej formy upamiętnienia została zaczerpnięta z obelisków, które społeczeństwo polskie w połowie lat 30. XX wieku postawiło pod Kostiuchnówką, dedykując je swojemu wodzowi marszałkowi Piłsudskiemu. Bazaltowe obeliski stanęły wówczas w liczbie dziewięciu na pobojowisku pod Kostiuchnówką, w różnych, najbardziej znacznych miejscach, gdzie przebywał i dowodził ówczesny brygadier Piłsudski. Kształt jest dokładnie taki sam.

  Pod obeliskiem znalazła się także kapsuła czasu, w której schowano różne przedmioty- m.in. odznaki: Guzik Legionowy, Guzik Katyński, herb miasta Mielca, flaga Polski, monety wybite w roku jubileuszowym,  Jednodniówka  Polonia Restituta z 2017, dwa zdjęcia panoramiczne miasta Mielca, czyli przedmioty prezentujące współczesne elementy kultury, a także przedmioty związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości i mieleckimi uroczystościami z tej okazji.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec miejska

  Obelisk Niepodległości w Mielcu.
  Obelisk Niepodległości w Mielcu.
  Obelisk Niepodległości w Mielcu.