Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Mielcu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1998 rok, 2001 rok.

  Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Mielcu jest najważniejszą imprezą cykliczną w kalendarzu kulturalnym miasta i jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju w województwie. Festiwal organizowany jest przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu we współpracy parafią p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która dysponuje organami uznawanymi przez znawców za jedne z najlepszych na terenie kraju. I właśnie niezaprzeczalne walory tego instrumentu, a także inicjatywa SCK przyczyniły się do powołania do życia Międzynarodowego Festiwalu Organowego w roku 1998. Kilka lat później, w 2001r. w związku ze zmianą formuły Festiwalu zmieniła się także jego nazwa na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Oprócz koncertów organowych w ramach Festiwalu organizowane są koncerty solistów, zespołów kameralnych, chórów i orkiestr.

  Nadzwyczajny repertuar, światowa obsada artystyczna koncertów stanowi o tym, że mielecki Międzynarodowy Festiwal Muzyczny jest przedsięwzięciem o wysokim poziomie artystycznym docenianym przez krytykę i muzyków.

  W dotychczasowych edycjach Festiwalu Mielec gościł artystów tej miary co Gwendolyn Bradley, Paul Esswood, Teresa Żylis–Gara, Małgorzata Walewska czy Piotr Paleczny, Waldemar Malicki, Konstanty Andrzej Kulka. Do tego doliczyć należy całą plejadę znakomitych organistów: m.in.: Ludgera Lohmanna, Jana Van Mola, Jean– Pierre Lecauday, Joachima Grubicha, Józefa Serafina, Juliana Gembalskiego. Podczas festiwalu wystąpiły także orkiestry, zespoły kameralne i chóry: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia “Amadeus” pod dyr. Agnieszki Duczmal, “Sinfonietta Cracovia” dyr. Krzysztof Penderecki, Czech Philharmonic Brasses, Capella Cracoviensis, Praski Kwartet Gitarowy, Męski Chór “Swietilen” z Rostowa czy też “Poznańskie Słowiki”.

  Festiwal cieszy się ogromnym uznaniem wśród mieszkańców Mielca i województwa. Dla kilkutysięcznej rzeszy melomanów Międzynarodowy Festiwal Muzyczny jest doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z artystami światowego formatu, prezentującymi dorobek największych twórców muzyki klasycznej różnych epok. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny organizowany jest rokrocznie w miesiącach letnich (lipiec – sierpień) i składa się nań z reguły cykl 7-10 koncertów

  Uznanie dla walorów organów Kościoła p.w. MBNP powoduje że Mielec może nie tylko gościć organistów o międzynarodowej sławie ale także możliwe jest dokonywanie prestiżowych nagrań muzyki organowej z udziałem najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec

  Fot: www.festiwalmielec.pl
  Fot: www.festiwalmielec.pl
  Fot: www.festiwalmielec.pl
  Fot: www.festiwalmielec.pl
  Fot: www.festiwalmielec.pl